avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1326 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale casa de amanet
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

casa de amanet

Am o casa de amanet IFN.Problema este ca daca achizitionez un XEROX pentru public,il adaug la obiectul de activitate? cum se declara venitul ?Ce incasez se inregistreaza pe casa fiscala a firmei?
Cel mai recent răspuns: carma , utilizator 17:06, 6 Mai 2008
Conform legii inf-urilor un ai voie sa ai si alte obiecte de activitate.Poti afla mai multe detalii privind aceasta lege de pe pagina de internet a Bancii Nationale unde gasesti - Ordonanţa Guvernului nr.28 din 26 ianuarie 2006
(Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.89 din 31.01.2006)
şi reglementări conexe, alte reglementări IFN

Ultima modificare: Vineri, 11 Aprilie 2008
IVAN ALINA, utilizator
Multumesc,dar atunci numai pentru asa activitate fac o firma noua?
carma a scris:

Multumesc,dar atunci numai pentru asa activitate fac o firma noua?


Da cum a specificat si Alina conform legii inf-urilor un ai voie sa ai si alte obiecte de activitate
eventual va autorizati ca PFA pentru activitatea asta...sau o oferiti gratuit clientilor- si va recuperati cheltuiala prin majorarea costurilor percepute pentru amanetare...
Diana Persa a scris:

eventual va autorizati ca PFA pentru activitatea asta...sau o oferiti gratuit clientilor- si va recuperati cheltuiala prin majorarea costurilor percepute pentru amanetare...


ideea cu acest copiator a fost gandita cel mai probabil si pentru alti clienti in afara de cei care amaneteaza pentru a mai diversifica activitatea.

Alte discuții în legătură

Comertul la casele de amanet DANA.B DANA.B Am si eu o nelamurire in ce priveste activitatea unei firme care are casa de amanet si anume: Conform noilor norme se cere ca IFN-urile sa specifice in actul ... (vezi toată discuția)
Infiintare casa schimb valutar creatza_70 creatza_70 Buna ziua! Societatea la care lucrez are ca obiect principal de activitate transport feroviar - cod CAEN 4910. Cum in actul constitutiv avem si codul CAEN ... (vezi toată discuția)
Imprumuturi legale! matican matican Vreau sa imi fac o firma gen Provident cu imprumuturi legale! Sumele imprumutate sa fie intre 300 euro si 1500 euro ! Pot sa fac o astfel de firma ? E un fel ... (vezi toată discuția)