Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale casa de amanet
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

casa de amanet

Am o casa de amanet IFN.Problema este ca daca achizitionez un XEROX pentru public,il adaug la obiectul de activitate? cum se declara venitul ?Ce incasez se inregistreaza pe casa fiscala a firmei?
Conform legii inf-urilor un ai voie sa ai si alte obiecte de activitate.Poti afla mai multe detalii privind aceasta lege de pe pagina de internet a Bancii Nationale unde gasesti - Ordonanţa Guvernului nr.28 din 26 ianuarie 2006
(Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.89 din 31.01.2006)
şi reglementări conexe, alte reglementări IFN

IVAN ALINA, utilizator
Multumesc,dar atunci numai pentru asa activitate fac o firma noua?
carma a scris:

Multumesc,dar atunci numai pentru asa activitate fac o firma noua?

Da cum a specificat si Alina conform legii inf-urilor un ai voie sa ai si alte obiecte de activitate
eventual va autorizati ca PFA pentru activitatea asta...sau o oferiti gratuit clientilor- si va recuperati cheltuiala prin majorarea costurilor percepute pentru amanetare...
Diana Persa a scris:

eventual va autorizati ca PFA pentru activitatea asta...sau o oferiti gratuit clientilor- si va recuperati cheltuiala prin majorarea costurilor percepute pentru amanetare...

ideea cu acest copiator a fost gandita cel mai probabil si pentru alti clienti in afara de cei care amaneteaza pentru a mai diversifica activitatea.