Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

anul trecut am lucrat la o unitate 6 luni contract nedeterminat si anul asta o sa mai lucrez 6 luni,,,intrebarea este dek pot beneficia de somaj in toamna. va multumesc
Beneficiati de indemnizatie de somaj daca:
- va inceteaza CIM din motive neimputabile dvs.;
- daca in ultimele 24 de luni aveti 12 luni cotizate la somaj.
Am si eu o intrebare si anume: din luna august 2010 sunt inscris la somaj si primesc un ajutor de somaj calculat la care s-a aplicat reducerea de 15 la suta. Cum aceasta reducere era alabila doar pana la 31 dec 2010, pe aceasta luna am constatat ca ajutorul era la fel ca in luna decembrie 2010. S-au produs cumva modificari? Multumesc anticipat pentru raspuns.
nicuspring:
1. OUG 108/2010 spune:
Art. II
(1) Persoanele al caror drept la indemnizatie de somaj a fost stabilit inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta beneficiaza de acest drept in cuantumul aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.

(2) Persoanele pentru care, la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata indemnizatiei de somaj este suspendata in conditiile legii si repunerea in plata a acestui drept se realizeaza ulterior acestei date beneficiaza de dreptul la indemnizatie de somaj in cuantumul stabilit si, dupa caz, recalculat pana la data suspendarii platii acestui drept .

Art. III
(1) Prevederile art. I si II se aplica de la data de 1 ianuarie 2011.

2. Adica, la data intrarii in vigoare a OUG 108/2010 aveati indemnizatia redusa cu 15% si a ramas tot asa si incepand cu 01.01.2011.

3. Dar vedeti ca in ianuarie 2011 ati primit indemnizatia de somaj pe luna decembrie 2010.
Va multumesc foarte mult pentru promptitudinea si exactitatea raspunsului. Cu respect,