avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

anul trecut am lucrat la o unitate 6 luni contract nedeterminat si anul asta o sa mai lucrez 6 luni,,,intrebarea este dek pot beneficia de somaj in toamna. va multumesc
Cel mai recent răspuns: nicuspring , utilizator 22:33, 21 Ianuarie 2011
Beneficiati de indemnizatie de somaj daca:
- va inceteaza CIM din motive neimputabile dvs.;
- daca in ultimele 24 de luni aveti 12 luni cotizate la somaj.
Am si eu o intrebare si anume: din luna august 2010 sunt inscris la somaj si primesc un ajutor de somaj calculat la care s-a aplicat reducerea de 15 la suta. Cum aceasta reducere era alabila doar pana la 31 dec 2010, pe aceasta luna am constatat ca ajutorul era la fel ca in luna decembrie 2010. S-au produs cumva modificari? Multumesc anticipat pentru raspuns.
nicuspring:
1. OUG 108/2010 spune:
Art. II
(1) Persoanele al caror drept la indemnizatie de somaj a fost stabilit inainte de data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta beneficiaza de acest drept in cuantumul aflat in plata la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.

(2) Persoanele pentru care, la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, plata indemnizatiei de somaj este suspendata in conditiile legii si repunerea in plata a acestui drept se realizeaza ulterior acestei date beneficiaza de dreptul la indemnizatie de somaj in cuantumul stabilit si, dupa caz, recalculat pana la data suspendarii platii acestui drept .

Art. III
(1) Prevederile art. I si II se aplica de la data de 1 ianuarie 2011.

2. Adica, la data intrarii in vigoare a OUG 108/2010 aveati indemnizatia redusa cu 15% si a ramas tot asa si incepand cu 01.01.2011.

3. Dar vedeti ca in ianuarie 2011 ati primit indemnizatia de somaj pe luna decembrie 2010.
Va multumesc foarte mult pentru promptitudinea si exactitatea raspunsului. Cu respect,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de somaj de la 1 ianuarie 2011 ovidiun ovidiun Va rog sa-mi explicati si mie (mai pe intelesul tuturor) din explicatia de mai jos ce reiese ? Somajul incepand cu 1 ianuarie 2011 revine la valoarea din mai ... (vezi toată discuția)
In ianuarie 2011 trebuie sa am aceeasi indemnizatie somaj ca in mai 2010? ContSters192352 ContSters192352 Buna ziua, in mai 2010 am avut o indemnizatie de somaj de 800 lei, s-a diminuat cu 15% din iulie, conform Legii 118/2010. Aceasta prevedere de diminuare cu 15% ... (vezi toată discuția)
Veniturile unui somer incepand cu ianuarie 2011 starrcorina starrcorina De la 1 ianuarie 2011, se mai aplica reducerea de 15 % indemnizatiei de somaj la cei care sunt deja in somaj din anul 2010? Care sunt facilitatile obtinute de ... (vezi toată discuția)