Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe concediul prenatal si postnatal
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe concediul prenatal si postnatal

Buna ziua, am si eu o intrebare la care as dori cat mai repede un raspuns. In maximum 2 sapt mi se va pune poprire pe salariu. Eu sunt gravida in 3 luni urmand sa nasc in iulie-august. Vreau sa stiu daca in momentul in care voi intra in prenatal mi se va suspenda poprirea pe salariu. Precizez sa salariul intra in contul de card. Din cate stiu eu, conform legii, sunt anumite venituri de care executorul judecatoresc nu se poate atinge.
As dori sa imi dati si mie un raspuns la problema mea.
Va multumesc anticipat.
Va rog frumos, chiar nici un raspuns la problema mea?
ioana71, utilizator
buna, doar indemnizatia de crestere a copilului (deci banii primiti dupa expirarea concediului postnatal) nu poate fi urmarita de executor; citind pe forum am inteles ca puteti face cerere la firma la care lucrati sa va fie dati cash banii pe concediile medicale respective. sunt curioasa daca firma va face acest lucru...