Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general regim derogatoriu de declarare la o soc suspendata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

regim derogatoriu de declarare la o soc suspendata

ce declaratii se depun acum la sfarsitul anului daca mi s-a acordat regim derogatoriu de declarare pt o firma suspendata?
Declaratiile fiscale pentru care se aplica regimul derogatoriu

a) formularul 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat"
b) formularul 101 "Declaratie privind impozitul pe profit"
c) formularul 102 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul asigurarilor sociale si fondurilor speciale"
d) formularul 103 "Declaratie privind accizele"
e) formularul 104 "Declaratie privind distribuirea intre asociati a
veniturilor si cheltuielilor"
f) formularul 120 "Decont privind accizele"
g) formularul 130 "Decont privind impozitul la titeiul din productia interna"
h) formularul 300 "Decont de taxa pe valoarea adaugata"

Depunerea bilantului contabil este obligatorie, chiar si pentru societatile cu regim derogatoriu.

Salagean Vasilica, Consilier juridic

2.2. Pentru fracţiunile de ani fiscali cuprinse în perioada de aplicare a regimului de declarare derogatoriu, contribuablii au obligaţia depunerii declaraţiilor prevăzute la pct. 1.3-1.5 la termenele prevăzute de lege.
1.3. formularul 101 "Declaraţie privind impozitul pe profit", cod 14.13.01.04, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 35/2005;
1.4. formularul 120 "Decont privind accizele", cod 14.13.01.03, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 35/2005;
1.5. formularul 130 "Decont privind impozitul la ţiţeiul şi la gazele naturale din producţia internă", cod 14.13.01.05, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 35/2005.

Bilantul contabil

La declaratii acolo unde este cazul
Popa Adrian, Contabil