Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Insumare norme de venit
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Insumare norme de venit

Am vazut ca din 2011 apare asta in art. 49 Cod Fiscal 2011, pct. 5
Daca un contribuabil desfasoara doua sau mai multe activitati care genereaza venituri comerciale, venitul net din aceste activitati se stabileste prin insumarea nivelului normelor de venit corespunzatoare fiecarei activitati.

Oare prostia asta se va aplica si pt. coduri CAEN din aceasi categorie de exemplu 6201 & 6202? Este posibil sa renunt la codul CAEN secundar? Cum ar trebui sa procedez pentru renuntare?
In Cluj se merge pe insumare pe baza codurilor CAEN, deci pentru 6201, 6202 se face suma. Poti renunta la un CAEN, la registrul comertului mergi si depui ceva hartie/foaie de mentiuni prin care iti modifici obiectul de activitate
Se poate renunta la codul secundar prin depunerea unei cereri de mentiuni la Oficiul Registrului Comertului.
Voi ce recomandati? Cum o sa procedati? (sau cum ati proceda)? O sa renuntati la codurile CAEN secundare, daca nu aveti neaparat nevoie de ele.
Eu ma ocup cu programare PHP => Aplicatii Web, deci nu cred ca 6202 ii obligatoriu.

(Eu vin cu o noua propunere legislativa, schimbarea numelui tarii din Romania in Tara Prostilor :D)
Eu am fost doar anul trecut prin primavara sa-mi schimb codurile caen din 7xxx in 6xxx(aveam vechile coduri caen). Am renuntat la toate in afara de 6201, restul activitatilor 6202, 6209, 63xx si ce mai era pe acolo nu le-am desfasurat niciodata oricum. La anul insa ne putem trezi cu alte chestii, 6201 sa zica cum ca e mai mult vanzare de drepturi de autor decat activitate de comert...