Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... fuctionarul public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

fuctionarul public

daca o persoana este functionar public poate detine o societate SRL:stunned:
Art. 96 din legea 161/2003 in forma sa data de legea 330/2009 prevede: "Functionarii publici pot exercita functii sau activitati in domeniul didactic, al cercetarii stiintifice, al creatiei literar-artistice si in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legatura directa sau indirecta cu atributiile exercitate ca functionar public potrivit fisei postului".
Acelasi articol, in forma data de noua lege a salarizarii 284/2010 prevede: "Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita
funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public
, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului".
Da. Conform legii284/2010 s-a modificat prevederile Legii 161/2002. Se prevede: "Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita
funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului".

Constantin Alexandru Radu, Consilier juridic