Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta

In conformitate cu noua lege a pensiilor

La împlinirea vârstei standard sau a vârstei standard reduse conform legii
pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă, beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasă dintre pensii?
(2) Indemnizaţia pentru însoţitor se menţine indiferent de pensia pentru care se optează?

Multumesc mult

indemnizatia de insotitor se mentine indiferent de tipul de pensie pt care opteaza.
MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNSUL PRIMIT

VA ROG DACA -MI PUTETI RASPUNDE SI LA ACEASTA INTREBARE

In conformitate cu noua lege a pensiilor

La împlinirea vârstei standard sau a vârstei standard reduse conform legii
pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă, beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasă dintre pensii?

Daca a realizat stagiul complet de cotizare cerut de lege pentru limita de varsta(fara anii de invaliditate si alt stagiu asimilat)si beneficiaza de reducerea varstei standard datorita grupelor superioare de munca,pensia pentru limita de varsta va fi la implinirea acestei varste reduse.
Pentru mai multe amanunte dati cazul concret:Barbat,Femeie,luna,anul nasterii,total stagiu de cotizare realizat,grupe sau conditii de munca si de cand beneficiaza de pensie de invaliditate.
Carp Mircea, utilizator
MULTUMESC MULT
conform legii 263 iesirea la pensie pentru limita de varsta nu e conditionata de realizarea stagiului de cotizare complet, ci numai de 2 conditii:
1. conditia referitoare la indeplinirea varstei standard prevazuta in anexele 5 sau 6, dupa caz;
2. conditia referitoare la stagiul minim de cotizare sau in specialitate prevazuta in anexele 5 sau 6, dupa caz

Stagiul complet de cotizare inscris deasemenea in anexele 5 si 6 are relevanta doar pentru aplicarea reducerii varstei standard de pensionare aferenta conditiilor deosebite/speciale.