avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie handicap

am 25 de ani 6 luni si 12 zile in grupa 2-a de munca,impliniti la 01.oct.1998,dupa care am mai lucrat 3 ani in sector privat.din 14 nov.2005 am o pensie de invaliditate gradul ii-.am facut cerere de pensionare pentru limita de virsta si am inteles ca am dreptul din ianuarie 2007.vreau sa stiu daca pot solicita in continuare pensie de handicap cumulat cu pensia de limita de virsta sau merg in continuare pe pensie de invaliditate,sau pot sa aleg pensia cea mai mare si unde trebuie sa ma adresez.multumesc.
Cel mai recent răspuns: sasha , utilizator 11:37, 5 Decembrie 2006
Legea nr. 19 din 17 martie 2000 - privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale
ART. 64
(1) La împlinirea vârstei standard sau a vârstei standard reduse conform legii pentru obţinerea pensiei pentru limita de varsta, beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasă dintre pensii.
(2) Indemnizaţia pentru insotitor prevăzută la art. 61 se menţine indiferent de pensia pentru care se optează.
Legea nr. 19 din 17 martie 2000 - privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale
ART. 64
(1) La împlinirea vârstei standard sau a vârstei standard reduse conform legii pentru obţinerea pensiei pentru limita de varsta, beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasă dintre pensii.
(2) Indemnizaţia pentru insotitor prevăzută la art. 61 se menţine indiferent de pensia pentru care se optează.
Legea nr. 19 din 17 martie 2000 - privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale
ART. 64
(1) La împlinirea vârstei standard sau a vârstei standard reduse conform legii pentru obţinerea pensiei pentru limita de varsta, beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasă dintre pensii.
(2) Indemnizaţia pentru insotitor prevăzută la art. 61 se menţine indiferent de pensia pentru care se optează.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie de insotitor corneli@ corneli@ tatal meu pana in martie 2010 a avut pensie pe caz de boala , gradul 1 cu insotitor , acum a trecut la limita de varsta si i sa taiat pensia de insotitor , va ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta petretata petretata [b] In conformitate cu noua lege a pensiilor[/b] La împlinirea vârstei standard sau a vârstei standard reduse conform legii pentru obţinerea pensiei ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la pensie de boala la pensie pentru munca depusa roby lukas roby lukas Buna ziua. Sunt nascut la 01.03.1949 si din aprilie 2008 sunt pensionar de boala gr.1. Doresc sa trec la pensia pentru munca depusa si sa aflu daca: 1) in ... (vezi toată discuția)