Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie handicap

am 25 de ani 6 luni si 12 zile in grupa 2-a de munca,impliniti la 01.oct.1998,dupa care am mai lucrat 3 ani in sector privat.din 14 nov.2005 am o pensie de invaliditate gradul ii-.am facut cerere de pensionare pentru limita de virsta si am inteles ca am dreptul din ianuarie 2007.vreau sa stiu daca pot solicita in continuare pensie de handicap cumulat cu pensia de limita de virsta sau merg in continuare pe pensie de invaliditate,sau pot sa aleg pensia cea mai mare si unde trebuie sa ma adresez.multumesc.
Legea nr. 19 din 17 martie 2000 - privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale
ART. 64
(1) La împlinirea vârstei standard sau a vârstei standard reduse conform legii pentru obţinerea pensiei pentru limita de varsta, beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasă dintre pensii.
(2) Indemnizaţia pentru insotitor prevăzută la art. 61 se menţine indiferent de pensia pentru care se optează.
Legea nr. 19 din 17 martie 2000 - privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale
ART. 64
(1) La împlinirea vârstei standard sau a vârstei standard reduse conform legii pentru obţinerea pensiei pentru limita de varsta, beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasă dintre pensii.
(2) Indemnizaţia pentru insotitor prevăzută la art. 61 se menţine indiferent de pensia pentru care se optează.
Legea nr. 19 din 17 martie 2000 - privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale
ART. 64
(1) La împlinirea vârstei standard sau a vârstei standard reduse conform legii pentru obţinerea pensiei pentru limita de varsta, beneficiarul pensiei de invaliditate poate opta pentru cea mai avantajoasă dintre pensii.
(2) Indemnizaţia pentru insotitor prevăzută la art. 61 se menţine indiferent de pensia pentru care se optează.