avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 477 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Cărţi. Interesante, de ... Despre extradare
Discuție deschisă în Cărţi. Interesante, de recomandat, topuri...

Despre extradare

Va rog sa-mi recomandati carti si legislatie cu privire la institutia extradarii.
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 23:50, 23 Ianuarie 2011
Sunt 2 care imi par interesante dar nu le am la indemana.
Una este de practica judiciara si una cuprinde teorie.
1.Cooperare judiciara internationala si europeana in materie penala.-Autor: Florin Răzvan Radu,editura: Wolters kluwer-2009

2.Mandatul european de arestare si predare-Autor -Asist.univ.drd. Ionel Tiberiu.

3.Expulzarea, extradarea si readmisia in dreptul international -Autor:Aurel-Teodor Moldovan-Editura: C. H. Beck -2004

4.Cooperarea judiciară internaţională în materie penală- Autori: Mrejeru Bogdan, Mrejeru Theodor-Editura: Editura Universitara - 2008,

5.Cooperarea judiciara internationala in materie penala-Autori: Rusu Ion si Alexandru Boroi -Editura: C.H. Beck-2008,

6.Executarea hotărârilor penale. Practică judiciară-Autor Mariana Constantinescu -Editura Hamangiu

7.Extradarea - procedura juridica specifica cooperarii judiciare internationale in materie penala - Autor: Cristudor Vasile -2010,

8.Cooperarea Judiciara In Materie Penala - Autori:Ioana-Cristina Morar, Mariana Zainea-Editura: C.H. Beck-2008,

9.Competenta Teritoriala In Materie Penala-Autor: Bogdan Micu
Editura: Wolters Kluwer-2009

Legea nr. 302/2004 privind cooperarea judiciara internationala in materie penala, referitor la emiterea mandatului de urmarire internationala in vederea extradarii.
Legea nr. 224/2006 pentru modificarea si completarea Legii nr. 302/2004 privind cooperarea judiciara internationala in materie penala
Oug nr.103/2006-privind unele masuri pentru facilitarea cooperarii politienesti internationale
Legea 222 din 28 octombrie 2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 302/2004 privind cooperarea judiciara internationala in materie penala
Publicata in Monitorul Oficial 758 din 10 noiembrie 2008.



Ultima modificare: Duminică, 23 Ianuarie 2011
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre extradare ContSters119945 ContSters119945 Buna ziua. Apelez la cunostintele si bunavointa dvs. spre a mi se oferi informatii cu privire la articole, lucrari, manuale, carti, tratate care se refera la ... (vezi toată discuția)
Crima organizata Bawer Bawer Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o bibliografie pentru efectuarea unei lucrari despre crima organizata. din pacate crima organizata nu este definita de ... (vezi toată discuția)
Premiile concursului din perioada 03 - 10.03.2008 Admin Admin Premiile se acorda utilizatorilor care au cele mai multe mesaje postate in forum, la sfarsitul acestei perioade (ora 00.00 a zilei de duminica, 10 martie ... (vezi toată discuția)