Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Ajutoooor procedura
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Ajutoooor procedura

Situatia este urmatoarea:
1. se numeste un administrator jud de catre creditori, sindicul mentioneaza in sentinta
2. se depun de catre angajati cereri de creanta pentru refacerea tabelului de creditori, fostul adm jud nu a inscris din oficiu nici un salariat
3. se pune in vedere de catre sindic ca adm jud sa precizeze punct de vedere cu privire la creantele salariale;
4. intre timp se pronunta intrarea in faliment si se confirma lich jud acelasi ca si adm jud, acesta intocmind tabel suplimentar de creante doar cu doi din cei 4 salatiati care au depus cereri
5. s-a formulat contestatie la tabelul de creditori si adm special, care arata ca nu s-au insclus in tabel creantele salriale si mai solicita deasemenea ca din contul de lichidare sa dispuna plati catre creditorii salariati.
6. nu s-a judecat contestatia la tabel intre timp lich a lichidat si contul impartind banii conf art. 121 ali. 1 pct 1 si 2
7. a intocmit un tabel suplimentar de creante cu creditorii salariati si un tabel definitiv al creantelor rectificat fara a fi mentionati creditorii salariati
8. din contul de lichidare a dispus plata catre : 1 chelt procedurii si 95% din suma cca 600.000 lei creditorului majoritar exclusiv, nu a achita la creditorul fiscal sau oricui altcuiva.

Intrebarea care mi-a incoltit in minte este:
1. e legal sa distribuie sume in procedura daca nu e corect intocmit si afisat tabelul definitiv consolidat de creante?
2. se pot distribui sume daca exclusiv catre creditorul principal (sumele nu sunt rezultate din vanzarea bunurilor garantate acestuia)
3. daca s-a publicat planul de distributie si nu s-a contestat mai e vreo cale?
4. cand sunt contestatii depuse si nesolutinate cu privire la tabelul de creante se pot face distributii?

Multumesc, sper sa pot sa mai fac ceva si sa intorc banii inapoi pentru salariati
problema expusa este destul de lunga si complicata .... ca atare am sa raspund pe scurt
1 in conformitate cu art 123 alin 1 cheltuielile de procedura se deconteaza primele - deci e corect
2 creditorul garantat incaseaza creanta al 2- lea - deci e corect
3 creantele salariale sunt pe 3 - deci in urma valorificarii bunurilor este posibil sa incaseze si ei daca nu din fondul de garantare al creantelor salariale conform legii 200/2006
Parerea mea este alta:
1. daca suma existenta in cont nu provine din nici o valorificarea a vreunui bun gajat/ipotecat apreciez ca dupa chelt procedurii salariatii au prioritate
2. daca nu e definitivat tabelul de creditori nu se pot face distributii
Parerea dvs este contrazisa de prevederile legale .
In acest sens cititi art 121 din lege 85/2006
art. 121 fondurile obtinute din vazarea bunurilor grevate in fav creditorului (ipoteci, gaj...) sunt in ordinea 1 chelt de lichidare, 2 creante creditori garantati...

apreciez faptul ca in conditiile expuse :
1 existenta in cont a sumei de 700.000 lei care nu provine din valorificarea vreunui bun gajat/ipotecat ci este o suma existenta in cont la data deschiderii procedurii - trebuie distribuita in ordinea art. 123 pct. 1, 2 ,3

Cu stima
De ce nu cititi intreg art 121 si va opriti la primul alin.....??

" §.3. Distribuirea sumelor realizate în urma lichidării
Art. 121. - (1) Fondurile obţinute din vânzarea bunurilor din averea debitorului, grevate, în favoarea creditorului, de ipoteci, gajuri sau alte garanţii reale mobiliare ori drepturi de retenţie de orice fel, vor fi distribuite în următoarea ordine:
1. taxe, timbre şi orice alte cheltuieli aferente vânzării bunurilor respective, inclusiv cheltuielile necesare pentru conservarea şi administrarea acestor bunuri, precum şi plata remuneraţiilor persoanelor angajate în condiţiile art. 10, art. 19 alin. (2), art. 23 şi 24;
11. creanţele creditorilor garantaţi născute în timpul procedurii de insolvenţă după confirmarea planului de reorganizare, ca parte componentă a acestui plan. Aceste creanţe cuprind capitalul, dobânzile, majorările şi penalităţile de orice fel;
2. creanţele creditorilor garantaţi, cuprinzând tot capitalul, dobânzile, majorările şi penalităţile de orice fel, precum şi cheltuielile, pentru creanţele născute înainte de deschiderea procedurii.
(2) În cazul în care sumele realizate din vânzarea acestor bunuri ar fi insuficiente pentru plata în întregime a respectivelor creanţe garantate, creditorii vor avea, pentru diferenţă, creanţe chirografare care vor veni în concurs cu cele cuprinse în categoria corespunzătoare, potrivit naturii lor, prevăzute la art. 123, şi vor fi supuse dispoziţiilor art. 41. Dacă după plata sumelor prevăzute la alin. (1) rezultă o diferenţă în plus, aceasta va fi depusă, prin grija lichidatorului, în contul averii debitorului.
(3) Un creditor cu creanţă garantată este îndreptăţit să participe la orice distribuire de sumă făcută înaintea vânzării bunului supus garanţiei lui. Sumele primite din acest fel de distribuiri vor fi scăzute din cele pe care creditorul ar fi îndreptăţit să le primească ulterior din preţul obţinut prin vânzarea bunului supus garanţiei sale, dacă aceasta este necesară pentru a împiedica un astfel de creditor să primească mai mult decât ar fi primit dacă bunul supus garanţiei sale ar fi fost vândut anterior distribuirii. "
Adrian Stoica, Practician in insolventa