Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Distributie in faliment in lipsa unui tabel definitiv ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Distributie in faliment in lipsa unui tabel definitiv de creante

Sold in contul de lichidare cca 500.000 lei
Tabelul de creante nu cuprinde creantele salariale, sesizat sindicul de salariati pune in vedere adm jud sa refaca tabelul. Acesta ignora aceste sarcini, propune falimentul si se dispune ca din reorganizare sa se intre in procedura generala.
Administratorul special a contestat tabelul si a cerut ca sindicul sa dipuna refacerea acestuia in sensul includerii creantelor salariale si a solicitat deasemenea sa se dispuna in temeiul art. 123 din legea 85 plata acestor creante inaintea celorlalti creditori.

Nu s-a judecat contestatia, intre timp lichidatorul a dispus distrubutia intregii sume conf art 121 din lege, pentru chelt procedurii si restul pentru creditorul principal garantat.

In contul procedurii nu mai sunt bani, creantele salariale sunt in suma de 180.000 lei, iar toate bunurile soc falite sunt ipotecate si gajate in mare parte in favoarea creditorului favorizat de lichidator.

Nici un salariat nu a contestat masura distributiei, nici adm special care era plecat din tara si lichidatorul a comunicat verbal unui salariat ca asta-i viata mai si pierzi.

Ce masuri sau ce actiuni se pot intreprinde in acest sens, ca salariatii sa-si incaseze nu doar cele trei salarii pe legea 200/2006 ci intreaga creanta in conditiile in care in mod voit adm judiciar/lichidatorul nu a intocmit tabelul de creante cu toate categoriile de creante.

Sold in contul de lichidare cca 500.000 lei
Tabelul de creante nu cuprinde creantele salariale, sesizat sindicul de salariati pune in vedere adm jud sa refaca tabelul. Acesta ignora aceste sarcini, propune falimentul si se dispune ca din reorganizare sa se intre in procedura generala.
Reprezentantul salariatilor din Comiteul creditorilor sau orice creditor salariat a cerut in scris sindicului aplicare disp art.22 alin 3 pentru refuzul cu rea-credinta a masurilor dispuse de sindic prin incheiere ???
Administratorul special a contestat tabelul si a cerut ca sindicul sa dipuna refacerea acestuia in sensul includerii creantelor salariale si a solicitat deasemenea sa se dispuna in temeiul art. 123 din legea 85 plata acestor creante inaintea celorlalti creditori.
Nu s-a judecat contestatia, intre timp lichidatorul a dispus distrubutia intregii sume conf art 121 din lege, pentru chelt procedurii si restul pentru creditorul principal garantat.
trebuie contestat planul de distributie partial si de adm special si de reprezentantul salaraiatilor din CC sau de creditorii salariati

In contul procedurii nu mai sunt bani, creantele salariale sunt in suma de 180.000 lei, iar toate bunurile soc falite sunt ipotecate si gajate in mare parte in favoarea creditorului favorizat de lichidator.

Nici un salariat nu a contestat masura distributiei, nici adm special care era plecat din tara solicita repunerea in termen si face dovada absentei din tara si lichidatorul a comunicat verbal unui salariat ca asta-i viata mai si pierzi.

Ce masuri sau ce actiuni se pot intreprinde in acest sens, ca salariatii sa-si incaseze nu doar cele trei salarii pe legea 200/2006 ci intreaga creanta in conditiile in care in mod voit adm judiciar/lichidatorul nu a intocmit tabelul de creante cu toate categoriile de creante.
creditorii salariati formuleaza actiune impotriva adm judiciar pe art.22 alin.4

Apropo nu exista in comitetul creditorilor reprezentanta la salariatilor este compus din doua banci si fiscul.
Ok se face dovada ca a fost plecat din tara dar o sa opuna faptul ca s-a publicat in BPI si s-a äfisat la usa instantei planul" si o sa solicite ca sa se constate faptul ca este opozabil atat salariatilor cat si adm special.
In cadrul procedurii de faliment se face actiunea sau separat?

Adika ma intereseaza este tot sindicul investit sau alt jude, ca p'aci pe la noi sunt niste jocuri de culise....

=D> pentru prieteni
creditorii salariati solicita in scris sindicului marirea componentei numarului de membrii ai comitetului creditorilor, motivat de faptul ca aceasta cateorie de creditori nu sunt reprezentati corespunzator in comitet si se trece de la 3 la 5 (trebuie foarte bine motivata cererea - bagi incalcarea dreptului la aparare, la proprietate etc)

Nicio problema solicita repunerea in termen motivat ca in strainatate nu a vut acces la net , nu are abonament la BPI etc., fond recurs.......
Actiune pe art.22 alin 4 o depui in cadrul procedurii nu uita sa taxezi si cum le motivezi

Nu s-a judecat contestatia, intre timp lichidatorul a dispus distrubutia intregii sume conf art 121 din lege, pentru chelt procedurii si restul pentru creditorul principal garantat.

dp meu dv actiunea lichidatorului este corecta !!
creditorii garantati incaseaza banii primii
adrian stoica a scris:

dp meu dv actiunea lichidatorului este corecta !!
creditorii garantati incaseaza banii primii

Nu este vorba de distribuirea sumelor de bani obţinute din vânzarea bunurilor pentru care creditorii au garanţii ci de sumele de bani existente în conturile debitoarei la deschiderea procedurii, motiv pentru care distribuirea făcută către creditorul garantat este nelegală.

Părerea mea este că la momentul afişării planului de distribuire foştii salariaţi ai debitoarei nefiind înscrişi în tabelul de creanţe nu au avut calitatea de a face opoziţie în conformitate cu prevederile art. 122 alin. (3), motiv pentru care în situaţia soluţionării favorabile a contestaţiei promovate de administratorul special aceştia vor putea cere repunerea în termenul prevăzut la art. menţionat anterior şi vor putea formula contestaţie la planul de distribuire.