avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1246 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... apa-canal ce legi?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

apa-canal ce legi?

Buna ziua,sper sa ma puteti lamuri cum este de fapt legal :Am platit apa,canalul si apa pluviala(meteorica)la o firma,iar acum primaria a hotarat trecerea acestor servicii la o alta firma care mai functioneaza si in alt oras.Acestia,la 3 luni de la preluare inca nu au contracte cu nimeni(pers.fizice sau juridice|),dar factureaza dupa cum stiu ei.Factureaza apa care se colecteaza in canal 100% din cea inregistrata de contor.Deci eu arunc la canal toata apa care o folosesc?Nu ud florile,nu bem(sa zicem ca folosim si la baut,alte familii chiar o folosesc),nu ud gazonul,nu dau la caine si la pisici?(stau la casa)Cum se stabileste acest procent?
In hotararea 1591/2002 la art.75scrie:``cantitatea de apa uzata evacuata de utilizatorii casnici va fi stabilita de operator impreuna cu autoritalile adm. publice locale.Cantitatea de apa evacuata consumata de catre celelalte categorii de consumatori se considera a fi egala cu cea consumata``Cand le-am arata legea si art.au zis ca nu ii intereseaza.
Referitor la apa de ploaie pe care trebuie sa o platim,ei calculeaza in functie de suprafata construita a casei si anexelor si de terenul pe care il mai avem.Le-am explicat ca nu este canalizata gradina,nu intra apa in canal,dar nu-i intereseaza.Ce treaba are canalul cu apa care imi intra mie in pamant?atunci ar trebui sa plateasca apa de ploaie si cei care au teren in afara orasului?Chiar isi bat joc si ne cred pe toti niste prosti cu care pot face ce vor?Ne vor pune in fata un contract si daca nu-l semnam?Nu este vorba de sume mari,dar chiar pot sa faca ce vor cu noi?

Alte discuții în legătură

Apa pluvială robertsega32 robertsega32 Bună ziua, În cazul în care solicităm operatorului care ne furnizeaza apa si serviciile de canal încetarea contractului de furnizare a serviciului de ... (vezi toată discuția)
Calcul pret corectat canal+epurare iulianaraU iulianaraU Buna ziua, Efectuez o expertiza contabila judiciara si am nevoie de niste informatii despre cum se calculeaza pretul corectat la canal+epurare. Se calculeaza ... (vezi toată discuția)
Apa meteorica MariusTimiosara MariusTimiosara Buna, Am si eu o dilema, Locuiesc la casa si nu am nici un canal de scurgere a apei meteorice pe linga casa sau pe intraga proprietate , totusi platesc ... (vezi toată discuția)