Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cine are dreptul sa controleze alcoolemia vanatorilor?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cine are dreptul sa controleze alcoolemia vanatorilor?

Buna ziua!Va redau o intamplare care nu este vanatoreasca, dar va rog sa ma ajutati sa o inteleg. Ne intorceam de la vanatoare, eram 5 vanatori intr-un autoturism, ne-a oprit politia rutiera si ne-a verificat pe toti 5 cu alcooltestul, doresc sa imi raspundeti ca inafara conducatorului auto era legal sa ne verifice si pe noi ceilalti 4? si daca da va rog sa imi indicati si baza legala. Va multumesc.
Va raspund cu un citat din Lg. 295/2004, privind regimul armelor si munitiilor:

Art. 33
e) deţinătorul să nu se afle sub influenţa băuturilor alcoolice, produselor sau substanţelor stupefiante, a medicamentelor cu efecte similare acestora ori în stare avansată de oboseală sau să nu sufere de afecţiuni temporare, de natură să genereze o stare de pericol, în condiţiile în care poartă arma asupra sa.

Incalcarea prev. referitoare la alcool reprezinta contraventie prevazuta de aceeasi lege.

In situatia in care dumneavoastra va transportati in autoturism armele de vanatoare, consider ca este justificat ca lucratorul de politie sa va verifice cu alcooltestul.