avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... achizitie imobil copil minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

achizitie imobil copil minor

parintii mei au un imobil, compus din 2 case lipite, in oglinda mai bine spus. exista posibilitatea de a achizitiona partea mea,cealalta jumatate este a fratelui meu, jumatate din duplex, direct pe numele celor doi copii ai mei, acestia sunt minori. daca da care este solutia sa nu apara nicio problema in momentul cand unul sau amandoi copii vor devenii majori sa nu am vreo surpriza sa vanda sau cine stie ce alte situatii neplacute.

Alte discuții în legătură

Teren mai putin decat in acte Luminitahi Luminitahi Buna ziua, In 2009 am achizitionat, in Bucuresti, un imobil la curte, parte dintr-un duplex. Mentionez ca, la data respectiva, cealalta parte din duplex era ... (vezi toată discuția)
Transformare sad in spatiu locativ flo86tm flo86tm Buna ziua, Doresc sa achizitionez o jumatate de duplex, care apare in extrasul CF ca: SAD compus din spatiu comercial la parter si la etaj apartament de ... (vezi toată discuția)
Donatie intre frati mariaxxx mariaxxx Buna ziua. Vreau sa cumpar un imobil de la fratele meu (imobil pe care fratele l-a dobandit prin donatie de la parintii nostri, suntem 2 frati). Fratele este ... (vezi toată discuția)