Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate fara activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate fara activitate

Buna ziua.
In anul 2006 am infiintat o societate,dar pana in prezent nu a desfasurat nici un fel de activitate.In luna decembrie am fost la ANAF pentru a depune declaratia 100,privind obligatiile de plata la bugetul de stat.
In luna ianuarie am fost la aceeasi institutie(ANAF)pentru a depune aceeasi declaratie 100,dar spre surprinderea mea, am fost "refuzata"la ghiseu si trimisa la camera"x",pentru alte detalii..."pana la 25.02.2011 se va depune declaratia 101".Doamna din acel birou mi-a scris o adresa (www.finante.ro/anaf/asist contrib/programe utile),si un nr de tel.in caz ca, ma "incurc" la completare.
Sunt confuza vizavi de aceasta declaratie 101,deoarece un coleg al sotului,si-a infiintat o firma ,e fara activitatea ca si a noastra si el a depus declaratie 100,fara a fi nevoit sa se "izbeasca" de cealalta declaratie(101).Va rog sa ma ajutati sa inteleg care e "finalul fericit" in depunerea declaratiilor.#-o
Va multumesc anticipat!
Buna ziua

Contribuabilii prevăzuţi la art.34 alin.1 lit.b) din Codul fiscal, care au
definitivat închiderea exerciţiului financiar 2010 până la data de 25 februarie
2011, depun declaraţia anuală de impozit pe profit fără a depune formularul
100 pentru impozitul pe profit pentru trimestrul IV al anului 2010.
Contribuabilii prevăzuţi la art.34 alin.1 lit. b) care nu au definitivat închiderea
exerciţiului financiar 2010 până la data de 25 februarie 2011 plătesc pentru
ultimul trimestru o sumă egală cu impozitul calculat şi evidenţiat pentru
trimestrul III al aceluiaşi an fiscal, urmând ca plata finală a impozitului pe
profit pentru anul fiscal să se facă până la termenul de depunere a declaraţiei
privind impozitul pe profit prevăzut la art. 35 alin. (1), respectiv 25 aprilie 2011.

Stimata doamna ei au considerat ca dumneavostra intrati in prima categorie, neavand activitate definitivati anul pana pe 25.02.2011, asa ca nu trebuie sa depuneti declaratia 100 cu impozit pe profit ci depuneti direct decalaratia anuala de impozit pe profit 101, pana pe 25.02.2011.
Sper ca m-am facut inteles