Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale fundatii si asociatii !
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

fundatii si asociatii !

va rog sa-mi spuneti care este suma minima necesara(capital social/patrimoniu)pentru infiintarea unei fundatii sau asociatii?Si inca ceva.Este adevarat ca si avocatii pot intocmi statute si acte constitutive(incheiat cu data certa)pentru asociatii,fundatii si srl-uri?Care este temeiul legal?
Va multumesc pentru ajutor.
Daca aceste documente(statut si act constitutiv) au fost intocmite de catre un avocat,ce fel de stampile ar fi trebuit sa aiba aplicate pe ele?
Va multumesc pentru ajutor.
ITD, utilizator
Pai, stampila avocatului. Nu sunt stampile rotunde cu numele avocatului, cabinetului?
Da sunt,dar cineva zicea ca mai trebuie sa fie o stampila mare in forma de dreptunghi care sa specifice "in temeiul......certific identitatea partilor....................incheiat cu data certa.............s.a.m.d
Stiti ceva de obligativitatea unei asemenea stampile pe documente, pentru ca acestea sa fie in regula?
ITD a scris:

Da sunt,dar cineva zicea ca mai trebuie sa fie o stampila mare in forma de dreptunghi care sa specifice "in temeiul......certific identitatea partilor....................incheiat cu data certa.............s.a.m.d
Stiti ceva de obligativitatea unei asemenea stampile pe documente, pentru ca acestea sa fie in regula?

Poate formula e cuprinsa in text si apoi a pus stampila rotunda.