avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale fundatii si asociatii !
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

fundatii si asociatii !

va rog sa-mi spuneti care este suma minima necesara(capital social/patrimoniu)pentru infiintarea unei fundatii sau asociatii?Si inca ceva.Este adevarat ca si avocatii pot intocmi statute si acte constitutive(incheiat cu data certa)pentru asociatii,fundatii si srl-uri?Care este temeiul legal?
Va multumesc pentru ajutor.
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 13:39, 16 Aprilie 2008
Daca aceste documente(statut si act constitutiv) au fost intocmite de catre un avocat,ce fel de stampile ar fi trebuit sa aiba aplicate pe ele?
Va multumesc pentru ajutor.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Aprilie 2008
ITD, utilizator
Pai, stampila avocatului. Nu sunt stampile rotunde cu numele avocatului, cabinetului?
Da sunt,dar cineva zicea ca mai trebuie sa fie o stampila mare in forma de dreptunghi care sa specifice "in temeiul......certific identitatea partilor....................incheiat cu data certa.............s.a.m.d
Stiti ceva de obligativitatea unei asemenea stampile pe documente, pentru ca acestea sa fie in regula?
ITD a scris:

Da sunt,dar cineva zicea ca mai trebuie sa fie o stampila mare in forma de dreptunghi care sa specifice "in temeiul......certific identitatea partilor....................incheiat cu data certa.............s.a.m.d
Stiti ceva de obligativitatea unei asemenea stampile pe documente, pentru ca acestea sa fie in regula?


Poate formula e cuprinsa in text si apoi a pus stampila rotunda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare asociatie - patrimoniu initial portik portik Care este patrimoniul initial al unei asociatii ? a) un salar brut pe economie ? (conf. OG nr.26/2000 art.6) sau b). doua salarii brut pe economie ( ... (vezi toată discuția)
Infiintare asociatie - patrimoniul minim acceptat? tudosaloredana tudosaloredana As dori sa infiintez o asociatie non profit. si nu stiu care este patrimoniul minim pe care trebuie sa il depun la banca. Va multumesc! (vezi toată discuția)
Urgent!!! - constituirea patrimoniului unei asociatii Alina Alina Alina Alina Buna ziua Am doua mari nelamuriri in care poate ma puteti lunmina: Am tot cautat pe net si patrimoniul minim de constituire a unei asociatii este de 600 de ... (vezi toată discuția)