Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

SUNT NASCUTA PE DATA DE 25.NOIEMBRIE1956.AM 2 COPII. AM MUNCIT IN GRUPA a 2a de munca din data de 19 mai 1975 pina in data de 30 noiembrie 1999dupa care din data de 1 decembrie1999 pina in data de 30 noimbrie 2000 am primit platii compensatorii comform legii 1/1991dupa care din data de{ 26 04/2001am beneficiat de prevederile legii 14/1991(somaj)pina in data de 20.ianuarie/2002 din 20 ianuarie 2002 pina in data de31 iulie 2003 am primit ajutor de somaj..{..nota ..deoarece mi-am schimbat domiciliul a aparut acea perioada de intrerupere din noiembrie 2000 pina in aprilie 2001 cand am fost la A.J.O.F.R. AL ORASULUI UNDE AM LUCRAT SI MI-AM TRANSFERAT DREPTURILE DE SOMAJ in LOCALITATEA DE DOMICILIU}c..intrebare...CAND AM DREPTUL LA PENSIE ANTICIPATA. VA MULTUMESC CU STIMA SI RESPECTE TES/26.01.2011
Limita de varsta la 57 ani si 7 luni,reducerea varstei standard cu 3 ani din 60 si 7 luni,daca indepliniti conditia de stagiu de 30 de ani si 7 luni.Anticipat la 55 ani si 7 luni,conditia de stagiu fiind de 38 ani si 7 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 55 ani si 7 luni,conditia de stagiu fiind de 30 de ani si 7 luni,fara stagiu asimilat.
Acum am vazut si eu greseala pe care am facut-o la momentul postarii si pentru care trebuie sa-mi cer scuze.Am luat in considerare 14 ani de grupa II-a in loc de 24.Asadar aveti o reducere de 5 ani si 6 luni din 60 si 7 luni.Pensie limita de varsta la 55 ani si 1 luna(25 decembrie 2011)..
TES a scris:
IN PERIOADA 19.05.1975-31.03.1990Am lucrat in conditii deosebite de munca 100% din timpul normal de lucru in Gr.a -2-a conf.Hotaririi de guv559/17.05.1990 siORDINUL MIChP 969/04.06.1990,POZ 1.CU 15% SPOR PTR. ORELE DE NOAPTE IAR DIN 01.06.1993 CU SPOR DE 18%. Din 01.04.1990-30.11.1999 am lucrat in conditii deosebite de munca 100%din timpul normalde lucru Gr.-2-a de munca conform HG.559/1990. SI Ord. MIChP969/1990PUNCTUL.1

Am postat din mesajul dvs. de astazi numai frazele in care aduceti lamuriri suplimentare in privinta perioadelor lucrate in grupe de munca. Daca mai aveti ceva de intrebat va rog sa continuati discutia aceasta.

Precizarile referitoare la perioadele lucrate in grupe de munca nu schimba situatia si nici Legea nr. 263/2010 nu a fost abrogata. :) Veti putea beneficia de pensie pentru limita de varsta cand veti implini 55 de ani si o luna, cu conditia sa realizati stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 7 luni.

Intrebare: Singura perioada in care ati lucrat este 19 mai 1975 - 30 noiembrie 1999? Daca da, atunci trebuie sa incheiati un contract de asigurare cu casa de pensii, va lipsesc aproximativ 11 zile pana la realizarea stagiului complet de cotizare de 30 de ani si 7 luni.

Pensia anticipata partiala nu va intereseaza, intrucat de aceasta puteti beneficia numai cand impliniti 55 de ani si 7 luni, deci ulterior datei la care puteti solicita pensie pentru limita de varsta.
mentionez ca am Asolvit SCOALA PROFESIONALA DE CHIMIE-UCENICIE LA LOCUL DE MUNCA DIN ORASUL VICTORIA JUD BRASOV CU DURATA DE 1AN SI 6LUNISI AM PROMOVAT LA EXAMENUL DE ABSOLVIRE IN SESIUNEA APRILIE 1975. SE CALCULEAZA SI ACEASTA PERIOADA LA VECHIME DIN 15 SEPT 1973 PINA IN APRILIE 1975 .ACEST LUCRU REIESE DIN DIPLOMA .ESTE TRECUT IN CARTEA DE MUNCA LA Capitolul iv. pregarire scolara.PE DURATA SCOLARIZARII AM LUCRAT IN FABRICA PE SCIMBURI(SCHIMBUL TINERETULUI) asa-i SPUNEA ATUNCI .AM PRIMIT SALARIUL DE 1200. LEI DE INCADRARE.DAR ACEASTA PERIOADA DE MUNCA NU APARE IN CARNETUL DE MUNCA CA FIIND ANGAJAT PLATIT .DECI???
DAR NICI PERIOADA CU PLATII COMPENSATORII SOMAJUL SI AJUTORUL DE SOMAJ MAI SUS MENTIONATE NU SE CONSIDERA VECHIME///????