Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010

Mama mea vrea sa se pensioneze si are : 55 ani si 7 luni, are o vechime de aproape 36 de ani, 4 ani de grupa a 2-a si 3 copii. Se poate pensiona anticipat sau normal ?

Precizati luna si anul nasterii mamei.
Este nascuta in 1955, luna septembrie
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
2. Asadar mama dvs. se poate pensiona de limita de varsta la 60 de ani si 2 luni, adica in noiembrie 2015.
3. Cei 4 ani lucrati in gr. a II-a de munca nu o ajuta deoarece Legea 263/2010 prevede un minim de 6 ani in grupa a II-a pentru a se putea reduce varsta standard de pensionare cu un an.
4. De asemenea Legea 263/2010 nu mai prevede reducerea varstei standard de pensionare in functie de numarul de nasteri.
5. Poate beneficia de pensie anticipata la varsta de 55 de ani si 2 luni daca are un stagiu de cotizare de 38 de ani si 2 luni.
6. Deoarece are indeplinit stagiul complet de cotizare poate beneficia de pensie anticipata partiala la varsta de 55 de ani si 2 luni. In acest caz i se va diminua pensia cu 0.75% pentru fiecare luna de anticipare, pana la transformarea pensiei anticipate partiale in pensie de limita de varsta.
7. Daca ar iesi la pensie anticipata partiala la 1 aprilie 2011, ar fi 55 de luni de anticipare x 0.75% = 41.25% diminuare pensie pana in noiembrie 2015.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane