avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

sunt nascuta in luna septembrie 1955 ,am o vechime de 35 ani cotizati. ma pot pensiona anticipat fara penalitati au cu penalitati in ce procent?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:20, 22 Iunie 2012
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Fata de datele prezentate de dvs. puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 2 luni, in noiembrie 2015;
- pensie anticipata partiala, puteati sa o solicitati la 55 de ani si 2 luni, noiembrie 2010;
- pensie anticipata (fara diminuare), oricand, pana in noiembrie 2015, daca veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 2 luni.

3. - Daca veti solicita pensie anticipata partiala cu luna iulie 2012 pentru fiecare luna de anticipare pensia va fi diminuata cu 0,75%, pana in noiembrie 2012, adica diminuarea va fi de 0,75% x 40 luni = 40%.
- Incepand cu noiembrie 2015 pensia se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala mmarinica mmarinica sunt nascut in 1954, 23 mai, am lucrat 20 ani in conditii deosebite, cand am dreptul la pensionare anticipata si daca sunt penalizat(ce procent) (vezi toată discuția)
Poate iesi la pensie? deliademeter deliademeter Buna ziua, am o intrebare in legatura cu pensionarea tatalui meu care e nascut pe data de 1 noiembrie 1955, a fost angajat din data de 1.07.1973 si pana in ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala dumifilote dumifilote Nascut in 1955, contributie 37 ani, 14 ani si 4 luni gr. a 2-a./ Cand ma pot pensiona si in ce conditii? (vezi toată discuția)