Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

sunt nascuta in luna septembrie 1955 ,am o vechime de 35 ani cotizati. ma pot pensiona anticipat fara penalitati au cu penalitati in ce procent?
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1955 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Fata de datele prezentate de dvs. puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 2 luni, in noiembrie 2015;
- pensie anticipata partiala, puteati sa o solicitati la 55 de ani si 2 luni, noiembrie 2010;
- pensie anticipata (fara diminuare), oricand, pana in noiembrie 2015, daca veti avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 2 luni.

3. - Daca veti solicita pensie anticipata partiala cu luna iulie 2012 pentru fiecare luna de anticipare pensia va fi diminuata cu 0,75%, pana in noiembrie 2012, adica diminuarea va fi de 0,75% x 40 luni = 40%.
- Incepand cu noiembrie 2015 pensia se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.