Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata partiala

Nascut in 1955, contributie 37 ani, 14 ani si 4 luni gr. a 2-a./
Cand ma pot pensiona si in ce conditii?
1. Pentru un barbat nascut in n955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani (65 - 3 = 62 ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 6 luni I(37/0 + 3/6 = 40 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani, in 2017;]
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in 2015;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in 2015, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 43 de ani (va mai trebuie 2 ani si 6 luni).
Multumesc pentru raspuns. As mai avea o intrebare. Cat va fi diminuarea daca nu voi avea 43 ani de contributie?18% sau 45%?
18%
1. Daca nu aveti un stagiu de cotizare de 43 de ani nu puteti solicita pensie anticipata ci numai pensie anticipata partiala.

2. - In acest al doilea caz diminuarea pensiei va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- Pentru cei 2 ani (24 de luni) de anticipare diminuare va fi de 24 x 0,75% = 18%.
- Cand veti implini varsta de 62 de ani pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.