Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariu minim 2011
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariu minim 2011

cat este salariu minim in 2011?
In Monitorul Oficial nr. 0824 din 09 Decembrie 2010, Guvernul României a publicat Hotărârea nr. 1193 din 24 noiembrie 2010 – pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.

670 lei
In sectorul de stat . Am inteles ca in cel privat este de 700 .
Pt.mai multa siguranta eu pe acesta l-am aplicat !
Ai perfecta dreptate, dar nici nu ai specificat pentru cine, si nici eu nu am detaliat.

Potrivit dispozitiilor art. 40 alin. (1) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2011 – 2014, salariul de baza minim brut pe ora, negociat, va fi de 4,118lei/ora, respectiv 700 lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe luna.
1. Numai ca CCMUNN pe anii 2011-2014 nu a fost inregistrat la Ministerul Muncii si deci nu se poate aplica.
2. Se merge pe salariul minim de 670 lei.
3. Bineinteles ca firmele private pot stabili un salariu minim mai mare.
2. Se merge pe salariul minim de 670 lei.

:( Nu ca ar fi o diferenta foarte mare dar ma deranjeaza foarte mult faptul ca desi nivelul salariului minim este de 670 lei, noi PFA-urile, trebuie sa contribuim la pensii cu 31,3% din venitul minim asigurat de 708 lei...
De ce?
L.C.