avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 992 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... O intrebare????
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

O intrebare????

Buna ziua,am avut un divort cu minor (2ani) sa terminat paratul nu sa prezentat,nu a depus nimic la dosar si nici nu a cerut minorul.In schimb eu am vrut incredintarea fetitei,divortul,trecerea la numele anterior,As dori sa stiu ce inseamna si daca e in favoarea mea ca instanta a ACCEPTAT ACTIUNEA? adica ce insemna aceste 2 cuvinte? va multumesc
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 18:24, 28 Ianuarie 2011
Instanta a admis cererea de divort, casatoria este desfacuta.
Va multumesc,dar vroiam sa stiu si despre incerdintarea minorei?daca eu am cerut-o asta inseamna ca intanta a ACCEPTAT ACTIUNEA,si pentru incredintare catre mama?
Admite actiunea inseamna:
-instanta a admis desfacerea casatoriei,
-a dispus incredintarea minorului catre dvs.,
-a stabilit pensia de intretinere in favoarea minorului,
-a dispus ca dvs. dupa divort sa reveniti la numele avut anterior casatoriei.
Multumesc mult o seara buna
Scuzati am vrut sa scriu ca instanta ADMITE ACTIUNEA e acelasi lucru ca accepta actiunea? multumesc

Alte discuții în legătură

Motive de ingrijorare incredintare minor kamyta kamyta acum 4 luni am intentat divort fiind nevoita sa parasesc domiciliul fara copil fiindca sotul nu mi la dat ,iar politia nu s-a bagat.locuiesc in chirie acum ... (vezi toată discuția)
O intrebare iulik800 iulik800 Buna dimineata,cum am mai explicat ieri vroiam sa stiu ce in seamna ca instanta a ADMIS ACTIUNEA'???? finnd vorba de dicort,incredintare minor catre ... (vezi toată discuția)
Model cerere divort noul cod civil nut nut Buna seara, Sunt casatorit de 20 de ani si avem o fetita de 16 ani.In urma unor imprejurari nefericite am ajuns la concluzia ca trebuie sa divortam.Am hotarat ... (vezi toată discuția)