Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... O intrebare????
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

O intrebare????

Buna ziua,am avut un divort cu minor (2ani) sa terminat paratul nu sa prezentat,nu a depus nimic la dosar si nici nu a cerut minorul.In schimb eu am vrut incredintarea fetitei,divortul,trecerea la numele anterior,As dori sa stiu ce inseamna si daca e in favoarea mea ca instanta a ACCEPTAT ACTIUNEA? adica ce insemna aceste 2 cuvinte? va multumesc
Instanta a admis cererea de divort, casatoria este desfacuta.
Va multumesc,dar vroiam sa stiu si despre incerdintarea minorei?daca eu am cerut-o asta inseamna ca intanta a ACCEPTAT ACTIUNEA,si pentru incredintare catre mama?
Admite actiunea inseamna:
-instanta a admis desfacerea casatoriei,
-a dispus incredintarea minorului catre dvs.,
-a stabilit pensia de intretinere in favoarea minorului,
-a dispus ca dvs. dupa divort sa reveniti la numele avut anterior casatoriei.
Multumesc mult o seara buna
Scuzati am vrut sa scriu ca instanta ADMITE ACTIUNEA e acelasi lucru ca accepta actiunea? multumesc