Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general restituire creditare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

restituire creditare

La inceputul inceputului cand am deschis firma,am facut creditare firma,adica am bagat niste bani(destul de multi)cu dispozitie de incasare.Pe parcurs,cand era nevoie,mai creditam tot prin dispozitie de incasare.Cum pot sa-mi restitui acei bani(daca e ok dispozitia de plata),cand si cum se procedeaza in acte?Exista vreun termen limita dupa care sa poti sa-ti scoti banii?E suficienta dispozitia de plata?
faceti si contract de imprumut.
plus chitante la dispozitiile de incasare catre casierie (conform contract nr.../data...) pentru sumele "bagate" in firma.
restituirea e ok numai cu dispozitii de plata.
"termenele" si conditiile de restituire sunt in contractul de imprumut.
Chitante nu mai puteti taia acum pentru perioada din urma. Aveti grija ca pe viitor sa procedati cum v-a sfatuit @gigelin mai sus.

Ok,multumesc.