Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... contract imprumut bani
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

contract imprumut bani

este in regula un asemenea contract?
il autentificam la notar. mai trebuie si altceva?

Contract de imprumut
Incheiat astazi .........................
la .............................................
I. PARTILE CONTRACTANTE

1.1. ................................................, domiciliat in
..............................., str. .......................................
(numele si prenumele) (localitatea) nr. ........, bloc ......, scara
......, etaj ......, apartament ......, judetul/sectorul
......................., nascut(a) la data de
..............................................., in
................................................., judetul/sectorul
..................., (ziua, luna, anul) (localitatea) fiul(fiica) lui
................. si al .............., avand actul de identitate seria
.................. numarul ..........., eliberat de
............................................. la data de
..............................................., codul numeric personal
................................, in calitate de imprumutator si

1.2. .............................................., domiciliat in
........................................, str.
......................................... (numele si prenumele) (localitatea)
nr. .........., bloc ......, scara ......, etaj ......, apartament ......,
judetul/sectorul ................................., nascut(a) la data de
........................................................., in
.................................., judetul/sectorul ................., (ziua,
luna, anul) (localitatea) fiul(fiica) lui ............... si al
......................., avand actul de identitate seria .......... numarul
.........., eliberat de ...................................., la data de
..............................................................., codul numeric
personal .............................., in calitate de imprumutat

II. OBIECTUL CONTRACTULUI

2.1. Imprumutatorul acorda imprumutatului un imprumut in3) .......
EURO............................. .

2.2. Imprumutul se acorda cu o dobanda de ...15...% pe an.

III. OBLIGATIILE PARTILOR

3.1. Imprumutatorul se obliga:
a) sa nu ceara imprumutatului restituirea bunurilor inainte de termenul prevazut
de prezentul contract4).

3.2. Obligatiile imprumutatului sunt urmatoarele:
a) sa restituie la scadenta bunurile primite cu imprumut5) plus dobanda de
.15...% pe an,
la domiciliul imprumutatorului;
b) sa garanteze restituirea la termen a datoriei printr-un contract

IV. DURATA CONTRACTULUI

4.1. Imprumutul se acorda pe un termen de .....1........ ani/luni/zile,
incepand cu data semnarii prezentului contract.
4.2. La expirarea termenului prevazut la pct. 4.1, partile pot conveni
prelungirea lui prin act aditional.

V. FORTA MAJORA

5.1. Nici una dintre partile contractante nu raspunde de neexecutarea
la termen sau/si de executarea in mod necorespunzator – total sau partial –
a oricarei obligatii care ii revine in baza prezentului contract, daca
neexecutarea sau/si executarea obligatiei respective a fost cauzata de forta
majora, asa cum este definita de lege.

5.2. Partea care invoca forta majora este obligata sa notifice celeilalte parti,
in termen de ............., (zile, ore)
producerea evenimentului si sa ia toate masurile posibile in vederea limitarii
consecintelor lui.
5.3. Daca, in termen de ................. de la producere, evenimentul respectiv
nu inceteaza, partile au (zile, ore) dreptul sa-si notifice incetarea de plin
drept a prezentului contract, fara ca vreuna dintre ele sa pretinda
daune-interese.

VI. NOTIFICARILE INTRE PARTI

6.1. In acceptiunea partilor contractante, orice notificare adresata de una
dintre acestea celeilalte este valabil indeplinita daca va fi transmisa la
adresa/sediul prevazut in partea introductiva a prezentului contract.

6.2. In cazul in care notificarea se face pe cale postala, ea va fi transmisa
prin scrisoare reco- mandata, cu confirmare de primire (A.R.) si se
considera primita de destinatar la data mentionata de oficiul postal
primitor pe aceasta confirmare.

6.3. Daca notificarea se trimite prin telefax, ea se considera primita in prima
zi lucratoare dupa cea in care a fost expediata.

6.4. Notificarile verbale nu se iau in considerare de nici una dintre parti,
daca nu sunt confirmate prin intermediul uneia dintre modalitatile prevazute la
alineatele precedente.

VII. SOLUTIONAREA LITIGIILOR

7.1. Partile au convenit ca toate neintelegerile privind validitatea prezentului
contract sau rezultate din interpretarea, executarea ori incetarea acestuia sa
fie rezolvate pe cale amiabila.

7.2. In cazul in care rezolvarea eventualelor litigii nu este posibila pe cale
amiabila, partile se vor adresa instantelor judecatoresti.7)

VIII. CLAUZE"

8.1. Modificarea prezentului contract se face numai prin act aditional incheiat
intre partile contractante.

8.2. Prezentul contract reprezinta vointa partilor si inlatura orice
alta intelegere verbala dintre acestea, anterioara sau ulterioara incheierii
lui.

8.3. Prezentul contract s-a incheiat intr-un numar de .....3..... exemplare, din
care ...1.....contractul original ramane la imprumutat , o copie la notar si
cealalta la imprumutator.

IMPRUMUTATOR
IMPRUMUTAT

e ilegal. numai institutiile de credit si bancile pot imprumuta cu dobanda
total ilegal.
Da, nu puteti da bani cu dobanda.Adica peste dobanda legala...
[Da, nu puteti da bani cu dobanda.Adica peste dobanda legala...
cum adica nu puteti da, peste dobanda legala..........oricare e dobanda este camatarie
jamesdean a scris:

e ilegal. numai institutiile de credit si bancile pot imprumuta cu dobanda

Si institutiile nebancare autorizate de BNR pot imprumuta cu dobanda.

Bogda poti imprumuta bani, cu act notarial, fara dobanda.Daca nu iti returneaza banii, actul notarial este o dovada pentru instanta