Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incadrare in grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incadrare in grad de handicap

buna.sotul meu este pensinat de boala gr ii cu o pensie de 484 lei(i s-a pus stend la o artera, a facut 2 infarturi),m-ar interesa daca se poate sa mai primeasca si indemnizatie de handicapat.
Nu, nu poate.Diagnosticul sotului dv nu este un handicap este o boala.
Handicapul este o afectiune produsa ca urmare unui accident, a unui sindrom, a unui AVC sau dobandit din nastere ;Handicapul este, o deficienta senzoriala, fizica, psihica, mentala si asociata. Insa va puteti adresa Inspectoratului Teritorial de Handicap .
aly_yoana, utilizator
Indemnizatia de persoana cu handicap nu este influentata de pensie, asa ca poate cumula una cu alta, trebuie sa depuneti solicitare de expertizare pentru strabilirea gradului de handicap care poate fi usor, mediu, accentuat sau grav. Comisia de evaluare stabileste gradul functie de documentele medicale atasate si functie de grad aveti anumite drepturi.
[ link extern ]

Criteriile medico psiho-sociale de incadrare in grad de handicap.este publicatia din monitorul oficial , publicata pe site-ul DGASPC sector 6, accesati link-ul, cititi si vedeti daca va incadrati in diagnostice.