Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt intre soti
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt intre soti

speta: daca unul dintre soti, in timpul cat sunt casatoriti, goleste contul comun fara stirea celuilalt sot si apoi refeuza sa ii mai inapoieze(mai ales ca intre timp au si divortat) se incadreaza la art. 208 cp? si pentru inceperea urmaririi penale e suficient ca sotul pagubit sa depuna o plangere la politie?
Distinsa d-na avocat are perfecta dreptate>
Plangerea penala prealabila ar fi introdusa tardiv pentru ca au trecut mai multe de doua luni de la cunoasterea autorului faptei(furt intre rude).
Actiunea civila de partaj este cea care poate solutiona aceasta problema.