Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reevaluare imobil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reevaluare imobil

S-a facut o reevaluare la data de 31.12.2010 si a fost reevaluat un imobil + teren.
Dupa reevaluare, valoarea terenului a crescut iar cea a imobilului a scazut. Pana la aceasta reevaluare nu au existat rezerve din reevaluare.
Valoare teren inainte - 30.000, iar dupa - 33.500.
Valoare cladire inainte - 700.000 iar dupa - 400.000.
Cum fac inregistrarea in contabilitate si care este termenul de depunere al raportului de reevaluare la "impozite si taxe locale" - ?
Nu exista un termen de depunere , insa este bine sa o faceti cat mai curand pentru a evita recalcularile de impozit si eventualele retineri anticipate.B-)
Inregistrarea contabila se face conform prevederilor din Codul Fiscal!
Termen de depunere 31 ian 2011.
Acte necesare: AGA propunere reevaluare la 31.12.2010 copie, raport de evaluare copie, declaratie tip pentru impozit completata cu noile valori in dublu exemplar, AGA acceptare rezultat din reevaluare copie.

Inregistrari cladire:
281=212 cu val amortizata
apoi in functie de rezultat (val reevaluata - val ramasa de amortizat)
105=212 sau 212=105
Inregistrari teren:
211=105 cu dif din reeval (33500-30000)
Succes!
Plusul de val in urma reevaluarii, se inreg in credit 105.
Minusul de val se inregistreaza pe debit 105, ca o scadere a rezervei din reevaluare inregistrate anterior, iar eventuala diferenta ramasa neacoperita pe cheltuieli nedeductibile fiscal. (Ordin MFP 3055/2009)
Va multumesc foarte mult pentru raspuns !