Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Nu se poate fara avocat ?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Nu se poate fara avocat ?

Am un dosar la CEDO, in faza finala. Am deja raspunsul guvernului la care trebuie sa raspund. Problema este ca de la CEDO mi s-a trimis si un formular de procura , pentru angajarea unui reprezentant (avocat). Desi as vrea sa fiu reprezentata de un avocat, din pacate in acest moment nu imi pot permite d.p.d.v. financiar sa imi angajez un avocat, pentru ca doar pentru studierea dosarului se cere o suma foarte mare pentru mine.Practic imi este imposibil acum sa angajez un avocat. Dosarul l-am trimis eu singura la CEDO, nu s-ar putea asa in continuare, daca nu am posibilitati financiare sa angajez un avocat? Cum ar trebui sa procedez ? Va multumesc foarte mult.
Va recomand acest topic:

www.avocatnet.ro/content/for...

Cred ca gasiti aici tot ce va intereseaza.

Va multumesc!
Lumi50 a scris:

Am un dosar la CEDO, in faza finala. Am deja raspunsul guvernului la care trebuie sa raspund. Problema este ca de la CEDO mi s-a trimis si un formular de procura , pentru angajarea unui reprezentant (avocat). Desi as vrea sa fiu reprezentata de un avocat, din pacate in acest moment nu imi pot permite d.p.d.v. financiar sa imi angajez un avocat, pentru ca doar pentru studierea dosarului se cere o suma foarte mare pentru mine.Practic imi este imposibil acum sa angajez un avocat. Dosarul l-am trimis eu singura la CEDO, nu s-ar putea asa in continuare, daca nu am posibilitati financiare sa angajez un avocat? Cum ar trebui sa procedez ? Va multumesc foarte mult.

Va recomand sa cititi cu atentie ceea ce v-a trimis Curtea.....
Procedura Curtii este urmatoarea: in anumite cazuri, intr-un stadiu avansat al procedurii Curtea va pune la dispozitie pe cineva care sa va ajute cu dosarul, pe gratis, cineva care sa va ajute ca si cum v-ar reprezenta interesele!
Curtea nu va obliga sa va angajati avocat!

Intr-adevar, nu va trebuie avocat. Ce trebuie este sa respectati cu atentie regulile Curtii (de exemplu, o regula de baza este incadrarea cu plangerea initiala in rastimpul celor 6 luni de cand s-a dat hotararea ramasa irevocabila; este vorba de data cand stampila postei arata ca ati trimis cererea, nu cea cand s-a primit, binenteles; o alta regula este ca cererea (plangerea) se face pe un formular tip care este clar, si pentru completarea caruia nu va trebuiesc studii in domeniul legal). Deci, ca regula, va puteti reprezenta singur(a).
O alta regula, pe care sunteti obligat(a) sa o respectati: TREBUIE sa raspundeti in rastimpul care v-a fost acordat de Curte ca sa raspundeti intrebarilor (sau raspunsului guvernului), etc.
Daca simtiti ca nu puteti sa raspundeti cum trebuie la raspunsul guvernului, ca avocatii guvernului au incercat sa va "invaluiasca" in povesti de legislatie, cereti de urgenta Curtii (din nou prin recomandata) sa va aprobe un avocat (sau un consilier) din oficiu.
Curtea aproba o astfel de cerere (spre deosebire de "justitia" noatra, care e de forma, la CEDO se ia foarte in serios notiunea de justitie; si unul din drepturile fundamentale ale omului este sa fie reprezentat in justitie, iar atunci cand nu poate sa se reprezinte singur, sa i se puna la dispozitie un aparator).
Va urez succes.
luptator.cu.pana, utilizator
Ptr. lumi50

Te deranjeaza daca ne povestesti pe scurt ce ai cerut la cedo si ce ti a oferit statul?
Am si eu o cerere la cedo, la care am cerut 30000 e, si as fi curios de ofertele statului in raport cu sumele cerute prin cedo?
MULTUMESC !!!

E primul raspuns al guvernului, cu foarte multe aberatii. Deocamdata nu a oferit nimic, am inteles ca vor mai fi cateva comunicari din partea guvernului. Nu cred ca va oferi ceva, pentru ca eu cred ca va incerca sa obtina respingerea cererii chiar daca in prima comunicare sunt niste minciuni mari cat casa , dovedite chiar prin copiile xerox pe care guvernul le-a trimis la CEDO. Cred ca cine redacteaza raspunsul din partea guvernului, nici macar nu verifica ceea ce tot ei trimit , pentru ca altfel nu-mi explic cum pot trimite copii xerox dupa documente care contrazic singure afirmatiile care sunt trecute in raspuns. Deci, eu nu ma astept sa ofere ceva. Sper doar ca la Curte sa nu existe incompetenti ca in justitia din Romania. Va doresc succes.