Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... concurs admitere barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

concurs admitere barou

Ma intereseaza bibliografia pentru concursul de admitere in barou pentru anul 2011
"În vederea pregătirii la examen, pentru materiile drept civil, drept procesual civil, drept penal, drept procesual penal, pot fi consultate cursuri universitare, manuale, tratate,monografii şi orice altă documentaţie în care se tratează tematica menţionată la fiecare materie.
Lucrările de specialitate sau orice altă documentaţie, consultate în vederea pregătirii pentru examen, se vor aduce la zi in raport cu modificarile legislative..."
Cam asa suna "recomandarea" bibliografica din hotararile UNBR,deci nu exista o bibliografie data,universal valabila pentru toti,ci fiecare invata din ce carti,cursuri,tratate etc. doreste/are. ;)
Va dau o lista bibliografica (lucrari dupa care invat eu),insa este doar cu titlu de recomandare:

Drept civil:

1. Partea Generala:
Boroi Gabriel - Drept civil.Partea generala. Persoanele.
Beleiu Gheorghe - Drept civil roman.Introducere in dreptul civil roman.
Subiectele dreptului civil roman.

2. Drepturi reale:
Barsan Corneliu - Drept civil. Drepturi reale principale

3. Obligatii:
Statescu C. , Barsan C. - Drept civil. Teoria generala a obligatiilor

4. Contracte. Succesiuni :
Francisc Deak - Tratat de drept civil. Contracte speciale , vol.I - III
Francisc Deak - Tratat de drept succesoral

Drept procesual civil :
1. Gabriel Boroi , Ciobanu Viorel - Drept procesual civil. curs selectiv. Teste Grila
2..Mihaela Tabarca-Drept procesual civil (vol. I+II)

Drept penal:

Parte generala:
Bulai Costica ,Bulai B. - Manual de drept penal. Parte generala.
Constantin Mitrache, Cristian Mitrache-Drept penal roman. Partea generala.

Parte speciala:
Tudorel Toader-Drept penal roman.Partea speciala

Procedura penala:

Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Parte generala
Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Parte speciala
...si bineinteles cele patru coduri actualizate.

Urmeaza ca dvs. sa decideti din ce anume vreti sa va pregatiti.:)
luiza2008, utilizator