avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... profesie liberala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

profesie liberala

daca esti angajat la un sc si esti inregistrat si ca persoana fizica este obligatorie plata contributiei pentru pensii sau numai pentru sanatate ? multumesc.
Cel mai recent răspuns: Alexandru Suteu , Consultant fiscal 08:39, 3 Februarie 2011
pentru orice venit realizat se plateste contributiile la stat.
RASPUNS:
Daca obtii si venituri din salarii si venituri din profesii liberale datorezi urmatoarele contributii:
- contributia la fondul de sanatate 5,5% la veniturile nete incasate din profesii liberale (L95/2006, art.257);
- contributia la fondul de pensii nu se datoreaza pentru veniturile din profesii libere (L263/2010, art.6).
Doar sanatate 5,5% din veniturile nete, care este cheltuiala deductibila, iar pe diferenta (venituri nete-5,5% cass) se aplica cota de impozit pe venit de 16%.
contractul de munca la sc poate fi de 2,4,6, ore s-au este obligatorul 8 ore/
- Venitul net incasat = venitul brut incasat aferent perioadei - cheltuieli deductibile achitate aferente perioadei
- cheltuielile cu contributiile sociale sunt cheltuieli dedecutibile la calculul impozitului pe venit.

Alte discuții în legătură

Asigurari de sanatate - salariat si pfa dacibeze dacibeze Plata asigurarilor de sanatate in cazul in care esti salariat si ai si un P.F.A. este obligatorie? (vezi toată discuția)
Asigurari sociale richy richy Buna ziua, Am cautat pe forum dar nu am gasit un raspuns clar. Vreau sa imi infiintez un PFA pe sistem real. Mentionez ca sunt angajat cu norma de 4 ore ... (vezi toată discuția)
Cass pentru angajat + pfa bogdanch bogdanch Buna ziua, Sunt angajat cu norma intreaga la o firma si pe langa asta mai prestez servicii pe PFA. Avand in vedere ca in calitate de salariat platesc deja ... (vezi toată discuția)