Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... profesie liberala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

profesie liberala

daca esti angajat la un sc si esti inregistrat si ca persoana fizica este obligatorie plata contributiei pentru pensii sau numai pentru sanatate ? multumesc.
pentru orice venit realizat se plateste contributiile la stat.
RASPUNS:
Daca obtii si venituri din salarii si venituri din profesii liberale datorezi urmatoarele contributii:
- contributia la fondul de sanatate 5,5% la veniturile nete incasate din profesii liberale (L95/2006, art.257);
- contributia la fondul de pensii nu se datoreaza pentru veniturile din profesii libere (L263/2010, art.6).
Doar sanatate 5,5% din veniturile nete, care este cheltuiala deductibila, iar pe diferenta (venituri nete-5,5% cass) se aplica cota de impozit pe venit de 16%.
contractul de munca la sc poate fi de 2,4,6, ore s-au este obligatorul 8 ore/
- Venitul net incasat = venitul brut incasat aferent perioadei - cheltuieli deductibile achitate aferente perioadei
- cheltuielile cu contributiile sociale sunt cheltuieli dedecutibile la calculul impozitului pe venit.