Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Am beneficiat de somaj 5 luni. Incepand cu 10 ianuarie 2011 am fost angajata cu contract pe perioada determinata de cateva luni.Vreau sa stiu daca la sfarsitul acestei perioade de angajare mai pot beneficia de cele 7 luni de somaj ramase.
Puteti beneficia de somaj daca in ultimii 2 ani calendaristici aveti 1 an lucrat.
1. Tineti cont si de modificarea adusa Legii 76/2002, incepand cu 16.12.2010:
Art.37.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
2. In aceste conditii nu cred ca aveti cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.