avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Am beneficiat de somaj 5 luni. Incepand cu 10 ianuarie 2011 am fost angajata cu contract pe perioada determinata de cateva luni.Vreau sa stiu daca la sfarsitul acestei perioade de angajare mai pot beneficia de cele 7 luni de somaj ramase.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:37, 1 Februarie 2011
Puteti beneficia de somaj daca in ultimii 2 ani calendaristici aveti 1 an lucrat.
1. Tineti cont si de modificarea adusa Legii 76/2002, incepand cu 16.12.2010:
Art.37.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
...
2. In aceste conditii nu cred ca aveti cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre conditii somaj danutz_bsd danutz_bsd Daca anul trecut, in lunile iulie si august, am fost in somaj, acum mai beneficiez de ajutorul de somaj? (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de somaj a doua oara? petro pa petro pa am lucrat pana in 01.12.2009 dupa care am beneficiat de indemnizatie de somaj 12 luni iar in luna a 11 se somaj m-am angajat dar la01 02 2011 am fost ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj? gigiciuca gigiciuca Am fost angajat incepand cu data de 01.03.2008 pana pe 30.12.2008,apoi din 01.05.2009 pana pe 30.10.2009 dupa care am primit ajutorul de somaj incepand cu ... (vezi toată discuția)