Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara pt. copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara pt. copil

prietena mea are probleme cu fostul ei sot ,aceste neplatindu-i pensia alimentara ce se cuvine copilului ! al poate decadea din drepturile parintesti ??? mentionez ca nu a platit pensia alimentara de (4 luni !)desi lucreaza in germania ,si pensia i-a fost fixata pe salariu min. pe economie din romania!
nu il poate decadea din drepturi, ii poate face plangere penala pt abandon
intr-o situatie oarecum asemanatoare sunt si eu fostul m-am despartit de tatal fetitei mele in urma cu trei ani nu am fost casatoriti deci nu a existat nici o decizie fata este cu mine iar tatal nu s-a mai intereat niciodata de ea.Acum sunt casatorita si as vrea sa poarte numele de familie al sotului cum as putea sa procedez.La fel ma gandeam sa incerc sa il decad din drepturi?
Schimbarea numelui pe cale administrativa

Sunt considerate ca întemeiate cererile de schimbare a numelui în următoarele cazuri:
a) când numele este format din expresii indecente, ridicole ori transformat prin traducere sau în alt mod;
b) când persoana în cauză a folosit în mod permanent, în exercitarea profesiei, numele pe care doreşte să îl obţină, făcând dovada cu privire la aceasta, precum şi asupra faptului că este cunoscută în societate sub acest nume;
c) când, din neatenţia ofiţerilor de stare civilă ori ca urmare a necunoaşterii reglementărilor legale în materie, au fost efectuate menţiuni greşite în registrele de stare civilă ori au fost eliberate certificate de stare civilă cu nume eronate, în baza cărora au fost eliberate alte acte;
d) când persoana în cauză are nume de familie sau prenume format din mai multe cuvinte, de regulă reunite, şi doreşte schimbarea acestuia;
e) când persoana în cauză poartă un nume de familie de provenienţă străină şi solicită să poarte un nume românesc;
f) când persoana şi-a schimbat numele de origine străină într-un nume românesc, pe cale administrativă, şi doreşte să revină la numele dobândit la naştere;
g) când părinţii şi-au schimbat numele pe cale administrativă, iar copiii solicită să poarte un nume de familie comun cu al părinţilor lor;
h) când persoana în cauză solicită să poarte un nume de familie comun cu al celorlalţi membri ai familiei, nume care a fost dobândit ca urmare a adopţiei, a menţinerii numelui la căsătorie, a stabilirii filiaţiei ori a unor schimbări de nume aprobate anterior pe cale administrativă;
i) când soţii
au convenit cu ocazia încheierii căsătoriei să poarte numele de familie reunite şi ambii solicită schimbarea acestuia pe cale administrativă, optând pentru numele de familie dobândit la naştere de către unul dintre ei ori să revină fiecare la numele avut anterior căsătoriei;
j) când persoana în cauză face dovada că a fost recunoscută de către părinte ulterior înregistrării naşterii, însă, întrucât nu a sesizat instanţa pentru încuviinţarea purtării numelui de familie al acestuia în timpul vieţii, nu există altă posibilitate de dobândire a numelui părintelui decât pe cale administrativă;
k) când prenumele purtat este specific sexului opus;
l) când persoanei i s-a încuviinţat schimbarea sexului prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă şi solicită să poarte un prenume corespunzător, prezentând un act medicolegal din care să rezulte sexul acesteia;
m) alte asemenea cazuri temeinic justificate.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Doamna rollea prietena dv ar putea sa faca o plangere la parchet pentru infractiunea de abandon de familie, prevazuta de art 305 cod penal.Deasemenea ar putea sa mearga, cu o ciocolata la administaratia financiara sa vada daca fostul sot are venituri impozabile.
Insa trebuie sa va ganditi ca obligatia la intretinere este reciproca, in sensul ca daca tatal este obligat la intretinere, si tatal, cand se va afla in nevoie, va putea obliga, prin instanta, a primi intretinere de la copil, atunci cand acesta va fi adult.
Informatiile privind veniturile unei persoane se elibereaza pe baza unei adrese emise de catre o autoritate, nu pe baza unei ciocolate.