avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... arest preventiv pentru etnobotanice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

arest preventiv pentru etnobotanice

Va rog sa ma ajutati intr-o problema care la inceput parea minora dar cu trecerea timpului e din ce in ce mai grava.Sotul meu a avut un magazin de plante etnobotanice pe care l-a inchis in februarie 2010 cand s-au interzis anumite substante.Aparand alte plante si multe magazine functionau sotul a decis sa deschida din nou magazinul.A fost deschis cateva saptamani si l-a inchis pentru ca nu mergea,dar a continuat sa faca comanda de astfelde produse pentru un prieten care le vindea.Din aprilie a inceput urmarirea penala ,in perioada aprilie septembrie plantele aromatizante erau legale iar in octombrie -noiembrie a schimbat furnizorul si acesta i-a trimis plante care contineau substanta JWH 18 .Au fost interceptate coletele pe care le primeam prin fan curier si s-au luat probe direct din pachet si au gasit ca aceste plante contineau o substanta interzisa.in cele 4 colete trimise a fost o cantitate de maxim 50g de produs care aveau factura si chitanta .Sotul meu este inchis de peste 2 luni si acum a primit un alt mandat de 60 de zile.Imi puteti spune daca ar trebui sa fac contraexpertiza ?Din dosar rezulta ca probele care au fost luate de la sotul meu au fost distruse si nu au proba martor.Ce ar trebui sa mai fac sau cum ar trebui sa procedez pentru ca ,dupa atitudinea judecatoarei ,care ii considera deja vinovati si a clasat acest dosar ca unul de cocaina sau heroina,cu siguranta vor primi pedeapsa cu executare .tin sa precizez ca nu a mai avut probleme cu legea neavand dosar penal.Va multumesc
avocatul dvs ce pozitie are? el cunoaste dosarul mai bine ca noi si va poate oferi toata consultanta de care aveti nevoie.

avocatul dvs ce pozitie are? el cunoaste dosarul mai bine ca noi si va poate oferi toata consultanta de care aveti nevoie.

Mie mi se pare ca avocatul nu prea stie ce trebuie facut in cazuri de genul asta ,fiind ceva nou chiar si pentru judecatori.Cel mai rau e ca judecatoarea are o atitudine destul de ciudata , mi se pare ca nu este un proces echitabil,ea deja s-a autopronuntat ca iiconsidera vinovati.La cererea de punere in libertate sotul meu a zis ca vrea sa fie judecat in libertate avand un copil le 11 luni acasa si ca este in concediu de crestere copil,iar aceasta i-a zis ca ce parere ar avea daca copilul lui ar creste si cineva i-ar vinde astfel de produse ,el nu ar omora aceasta peroana?In plus in loc sa faca referire doar la perioada octombrie-noiembrie cand au fost interceptate cateva colete si plantele contineau o substanta interzisa ea face referire la toata perioada in care el si cu un prieten au comercializat plante care erau legale.Practic la sotul meu au gasit 2,6 g de plante interzise pecare le-au gasit acasa si nu au probe concrete ca el ar fi comercializat droguri.Am vrea sa cerem o contraexpertiza pentru ca din dosar reiese ca nu s-au pastrat probe martor.Ce parere aveti despre contraexpertiza?Primul pachet care l-a primit era cu monstre si cei de la DIICOT,inainte sa ridicam coletul de la fancurier, au luat continutul lor si le-au inlocuit cu frunze tocate si sare de bucatarie.Este legal?Iar facturile ,chitantele si certificatele de conformitate nu le i-a nimeni in seama.Este legal sa stea 5 luni in arest preventiv chiar daca nu mai prezinta un pericol public si social?Multumesc
Prin atitudinea despre care relatati,judecatoarea nu s-a antepronuntat in niciun fel.
Antepronuntarea insemna sa ii dea de inteles sau sa afirme in sedinta publica ca ii va aplica o pedeapsa.
Arestat sau nu ,sotul dvs beneficiaza de prezumtia de nevinovatie ,pana la pronuntarea unei sentinte definitive.
Este interesanta disparitia plantelor sau a esantioanelor luate de politisti,ei trebuie sa faca dovada distrugerii lor.
Pe de alta parte daca exista alte probe care arata o eventuala activitate infractionala a sotului,acea expertiza pe care o solicitati nu isi are rostul.
Diferenta dintre traficul de droguri traditional si comertul cu etnobotanice consta in aceea ca daca nu se stie ca erau substante interzise ar trebui eliberat la primul termen daca nu stia si are avocat tare sau ii spune sa recunoasca,caz in care nu se stie daca va primi o pedeapsa cu suspendare...
Daca ar primi o pedeapsa cu suspendare parchetul va face apel si eu cred ca va primi cu o pedeapsa cu executare.
Cat priveste avocatii care nu sunt deloc ieftini se poate intampla ca pe plan local sa va obtina o pedeapsa cu suspendare si apoi...in caile de atac sa se dea o pedeapsa cu executare.
Adica persoana se va reintoarce in inchisoare dupa ce iese...

Sfatul meu ar fi sa va cautati un avocat care sa va poata apara nu doar la nivel local,ci si mai departe, deoarece sunt multi avocati care nu prea fac fata dupa ce trec de nivelul local...
El a recunoscut de la bun inceput ca a facut comanda pe internet de astfel de produse si inainte de a le comanda a primit certitudinea ca sunt legale,astfel nici nu le mai cumpara.Sunt inregistrari telefonice la dosar in care el intreba de legalitatea lor si chiar baiatul de la care le-a cumparat a declarat ca sotul meu intreba mereu daca sunt legale,el spunandui ca aceste produse au fost testate la un laborator din germania.Stiu ca este foarte costisitor dar am angajat alt avocat care sper sa faca lumina in acest caz.Judecatoarea ,in hotararea de sedinta a motivat ca ei inca reprezinta un pericol public,ca nu au avut un comportament corespunzator pe parcursul procesului cu toate ca sotul meu a recunoscut tot.M-a intrebat cineva din ce judet sunt ca sa imi recomante un avocat -sunt din judetul Botosani.

Alte discuții în legătură

Despre etnobotanice, va rog nu ocoliti intrebarea mea Mihai1888 Mihai1888 Cu toate rusinea , recunosc ca consum etnobotanice de ceva timp si cumparam de la orice vanzator , la un moment dat m am saturat sa tot dau 20 -30 de lei pe ... (vezi toată discuția)
Ce pot pati daca am fost gasit cu un plic de etnobotanice? caddylac caddylac Buna ziua,aseara in jurul orelor 23,am fost oprit de o patrula de politie,care m-au perchezitionat.Asupra mea a fost gasit un plic cu etnobotanice.Am spus ... (vezi toată discuția)
Cum imi pot dovedi nevinovatia cu proba distrusa de anchetator? xela2you xela2you Buna ziua. Sunt implicat intr-un dosar cu trafic de etnobotanice si in situatia mea s-a procedat la interceptarea unor colete trimise prin posta rapida de ... (vezi toată discuția)