avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... neprezentare proces
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

neprezentare proces

Buna ziua!

ce se intampla daca administratorul unei societati comerciale nu se prezinta la termenul de judecata prin care se solicita insolventa respectivei societati? Si nici nu este reprezentat legal de un avocat. Mentionez ca societatea nu mai avea activitate din 2006 dar nu au fost depuse bilanturile si situatiile contabile pe 0. Societatea are datorii la bugetul de stat reprezentatand taxele si impozitele salariale pe ultimele 3 luni de activitate (pt 5 salariati cu sal. minim pe economie) care probabil acum datorita anilor trecuti s-au marit datorita penalizarilor.
Va multumesc anticipat pt ajutor.
Cel mai recent răspuns: Davey , utilizator 12:56, 4 Februarie 2011
Care o obiectul procesurlui, cine a formulat cerere si ceea ce e mai important daca s-a solicitat judecarea in lipsa.
Din pacate a fost ratacita citatia pentru a va spune exact cum era formulat. Din cate imi amintesc societatea era data in judecata pt nedepunerea situatiilor contabile, nu de catre o persoana fizica, de catre Registrul Comertului. Astazi a fost termenul si nu s-a prezentat nimeni din partea societatii.
Davey a scris:

Din pacate a fost ratacita citatia pentru a va spune exact cum era formulat. Din cate imi amintesc societatea era data in judecata pt nedepunerea situatiilor contabile, nu de catre o persoana fizica, de catre Registrul Comertului. Astazi a fost termenul si nu s-a prezentat nimeni din partea societatii.

In cazul de fata este vorba despre dizolvarea societatii
Daca ati fost citata si nu v-ati prezentat cererea se judeca oricum
Va puteti uita pe site-ul tribunalului pentru a vedea sentinta
Dizolvarea este prima etapa , urmeaza lichidarea
Va multumesc foarte mult pt rasp.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am un srl ce nu a functionat niciodata erdogan erdogan in 2002 am deschis un srl, nu a functionat niciodata, intre 2003-30.09.2006 a fost suspendat.De atunci nu am mai depus nici un formular pe nicaieri,sperand ca ... (vezi toată discuția)
Costuri onrc privind suspendarea sau dizolvarea firmei! CLASOR CONSULT CLASOR CONSULT :-/Ce costa mai putin? Sa suspend firma sau sa o dizolv? Din cate stiu suspendarea unei societati comerciale costa in jurul a 250 RON la ONRC. Pentru ... (vezi toată discuția)
Dizolvare srl nity nity Buna ziua!, am un SRL si sunt asociat unic al acesteia din 2004. Nu am avut activitate decat vre-un an de zile, nu am datorii, firma e curata, odata cu ... (vezi toată discuția)