Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie

Am nascut la 20 IUNIE 2009 si asi dori sa ma intorc la serviciu din martie 2011.
Intebarea mea este ca pot beneficia de stimulent de insertie si cat?
ContSters20980, utilizator
am citit tot pe acest site ca mamicile care au nascut inainte de 1 ian 2011 indiferent cand se intorc la munca primesc 100 lei iar cele care au nascut dupa aceasta data primesc 500 lei eu am nascut in iun 2010 si din acesta cauza am fost interesata in ambele cazuri se primesc banii pana implinesc copiii 2 ani Am gasit ai toata legea dc intri la 1 IAN 2011 PAGINA A2-A
dumycris88, utilizator
1. Stimulentul de insertie se acorda numai mamelor care au nascut incepand cu 01.01.2011.
2. Dvs. vi se va acorda 100 lei pe luna, pana copilul va implini 2 ani.
Nasterea va avea loc in ian 2012, optez ptr CCC de 1 an.Dupa 1 an beneficiez de stimulet de insertie 500 roni pana cand copilul va face 2 ani?
july_pink2003 a scris:

Nasterea va avea loc in ian 2012, optez ptr CCC de 1 an.Dupa 1 an beneficiez de stimulet de insertie 500 roni pana cand copilul va face 2 ani?

Pentru a beneficia de acest stimulent , ar trebui sa va intoarceti la munca inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an.
In speta, stimulentul de insertie va fi in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.