avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie

Am nascut la 20 IUNIE 2009 si asi dori sa ma intorc la serviciu din martie 2011.
Intebarea mea este ca pot beneficia de stimulent de insertie si cat?
Ultima modificare: Miercuri, 2 Februarie 2011
ContSters20980, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:25, 3 Iunie 2011
am citit tot pe acest site ca mamicile care au nascut inainte de 1 ian 2011 indiferent cand se intorc la munca primesc 100 lei iar cele care au nascut dupa aceasta data primesc 500 lei eu am nascut in iun 2010 si din acesta cauza am fost interesata in ambele cazuri se primesc banii pana implinesc copiii 2 ani Am gasit ai toata legea dc intri la 1 IAN 2011 PAGINA A2-A
Ultima modificare: Miercuri, 2 Februarie 2011
dumycris88, utilizator
1. Stimulentul de insertie se acorda numai mamelor care au nascut incepand cu 01.01.2011.
2. Dvs. vi se va acorda 100 lei pe luna, pana copilul va implini 2 ani.
Nasterea va avea loc in ian 2012, optez ptr CCC de 1 an.Dupa 1 an beneficiez de stimulet de insertie 500 roni pana cand copilul va face 2 ani?
july_pink2003 a scris:

Nasterea va avea loc in ian 2012, optez ptr CCC de 1 an.Dupa 1 an beneficiez de stimulet de insertie 500 roni pana cand copilul va face 2 ani?


Pentru a beneficia de acest stimulent , ar trebui sa va intoarceti la munca inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an.
In speta, stimulentul de insertie va fi in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil soriauras soriauras daca optez pentrua intra in indemnizatie crestere copil pe o perioada de doi ani,dar dupa o luna sa ma intorc la serviciu ,mai beneficiez de suplimentul de ... (vezi toată discuția)
Crestere copil pana la 2 ani oanca oanca buna ziua, as vrea si eu sa stiu: daca optez pentru concediu de crestere copil pana la 2 ani si ma intorc la munca inainte de 1 an, m-ai primesc indemnizatie ... (vezi toată discuția)
Concediul pentru cresterea copilului razvan_dochia2002 razvan_dochia2002 Am intrat in CCC la data de 24.10.2010 (pe legea veche),daca dupa un an merg la munca primesc 500 de lei in plus la salariu sau de ei beneficiaza doar cei ... (vezi toată discuția)