Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pensie alimentara

De 5 luni de zile primesc pensie alimentara de la tatal meu. Nu primesc pensia la o anumita data din luna, este stabilit doar contul in care acesta trebuie sa o puna . Acesta face plata dupa bunul plac netinand cont de o data anume sau de luna. La cat timp pot sa il dau in judecata pentru lipsa platei pensiei alimentare?
Nu are importanta in ce zi a fiecarei luni primesti pensia.Legea il obliga sa plateasca lunar pensia de intretinere la care este obligat de sentinta judecatoreasca.
Daca nu plateste doua luni consecutiv,cu rea credinta,fapta se numeste abandon de familie si este infractiune.

Codul Penal

Abandonul de familie
Art. 305. - Savarsirea de catre persoana care are obligatia legala de a intretine, fata de cel indreptatit la intretinere, a uneia dintre urmatoarele fapte:
a) parasirea, alungarea sau lasarea fara ajutor, expunandu-l la suferinte fizice sau morale;
b) neindeplinirea cu rea-credinta a obligatiei de intretinere prevazute de lege;
c) neplata cu rea-credinta, timp de 2 luni, a pensiei de intretinere stabilita pe cale judecatoreasca,
*se pedepseste, in cazurile prevazute la lit. a) si b) cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda, iar in cazul prevazut la lit. c), cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Daca partile nu s-au impacat, dar in cursul judecatii inculpatul isi indeplineste obligatiile, instanta, in cazul cand stabileste vinovatia pronunta impotriva inculpatului o condamnare cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, chiar daca nu sunt indeplinite conditiile prevazute in art. 81.
Revocarea suspendarii conditionate nu are loc decat in cazul cand, in cursul termenului de incercare, condamnatul savarseste din nou infractiunea de abandon de familie.

* Art. 305 alin. 1 partea finala este reprodus astfel cum a fost modificat prin Legea nr. 6/1973.
andymaurul, utilizator