Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 392-394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 392-394

o persoana juridica impozabila inreg.in scopuri de TVA depune declaratia 394 semastrial si declaratia 392 anual ?
va multumesc.
D 394 se depune semestrial-25.07;25.01
D 392 A se depune anual pana la 25.02.
Cine depune declaratia 394, nu depune si declaratia 392 .

Declaratia 394 se depune de catre persoanele impozabile, inregistrate in scopuri de TVA, care in semestrul de raportare au realizat achizitii de bunuri/prestari servicii si livrari de bunuri/prestari servicii pentru care s-au primit/intocmit facturi. Nu se declara autofacturile, facturile cu taxare inversa, intracomunitare, bonuri fiscale.

Declaratia 392A se depune de către – persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA cu cifră de afaceri între 0 şi 10.000 euro si care au realizat doar prestari servicii. Daca au si achizitii de bunuri/prestari servicii, depun D394.

Declaratia 392B se depune – de către persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA care au realizat în anul precedent o cifră de afaceri între 10.000 euro şi 35.000 euro
Cornelia Tulpan, Contabil
Intru-cat initial am raspuns avand in vedere prevederile legale in vigoare valabile pt anul 2009, vin cu urmatoarea precizare:
Dupa noile modificari ale CF, 392 A se completeaza de catre persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA, potrivit dispozitiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, a caror cifra de afaceri, efectiv realizata la finele anului calendaristic, este inferioara sumei de 35.000 de euro, calculata in echivalent lei, potrivit legii, respectiv inferioara sumei de 119.000 lei si care au efectuat doar livrari de bunuri si prestari de servicii,
iar 392B se completeaza de catre persoanele impozabile neinregistrate in scopuri de TVA, potrivit dispozitiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, a caror cifra de afaceri realizata la finele anului calendaristic, excluzand veniturile obtinute din vanzarea de bilete de transport international rutier de persoane, este inferioara sumei de 35.000 de euro, calculata in echivalent lei, potrivit legii, respectiv inferioara sumei de 119.000 lei si care au efectuat doar livrari de bunuri si prestari de servicii,