avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1031 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permise de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permise de conducere

eu am permis de conducere italian fiindca am facut scoala in italia acu in vara ma retrag in tara si as dori sa il schimb in romana nu stiu ce acte imi trebuie sa il transcriu in romana si unde trebuie sa ma duc pt.asta va multumesc
Cel mai recent răspuns: Mariana D. , Avocat 19:10, 2 Februarie 2011
DOCUMENTE NECESARE PENTRU PRESCHIMBAREA PERMISULUI DE CONDUCERE ELIBERAT DE AUTORITATILE ALTOR STATE


1. Permisul de conducere national original si o copie Xerox a acestuia.

2. Traducerea legalizata a permisului de conducere.

3. Fisa medicala.
Fisa medicala se gaseste la societatile comerciale de prestari servicii aflate in apropiere de Directia Generala de Evidenta Informatizata a Persoanei sectorul Regim Permise de Conducere si Certificate de Inmatriculare.

4. Avizul psihologic.
La toate unitatile autorizate
5. Cazier judiciar eliberat de autoritatile din Romania.

6. Xerocopie a actului de identitate care poate fi:
-buletin de identitate
-adeverinta de identitate
-legitimatie provizorie
-carnet de identitate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinere permis conducere cetatean strain simoalin simoalin Buna ziua, as dori sa stiu daca un cetatean UE poate sa dea examen si sa obtina permis de conducere in Romania. Mentionez ca este om de afaceri din Marea ... (vezi toată discuția)
Preschimbare permis italian gabrielbt gabrielbt Sa va explic problema: Eu am permis de conducere italian, dupa ce am fost prins in stare de ebrietate, mia fost suspendat permisul pe 2 ani de zile, si dupa ... (vezi toată discuția)
Schimbarea permisului de conducere alinapricopi alinapricopi buna ziua am obtinut permisul de conducere in italia acum m-am stabilit in Romania si mi-am schimbat numele dupa casatorie ce acte sunt necesare trebuie sa-mi ... (vezi toată discuția)