avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii declaratia inventar cass
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

declaratia inventar cass

In legatura cu declaratia inventar care trebuie depusa sa casa de sanatate pana la data de 15.02.2011, aceasta declaratie trebuie depusa de toti contribuabilii?
Daca nu avem restante privind contributia ptr.CI o depunem cu zero sau deloc?
Legea prevede sa completam si accesoriile aferente, de unde le luam din fisa sintetica de la finante?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: scrichy , utilizator 23:45, 8 Februarie 2011
Proiectul de lege prevede obligativitatea totutou peroanelo fizice si juridice platitoare de contributii la sanatate, de aici deduc eu ca si cele pe 0.
Se mai prevede acolo de un cerificat de atesatre fiscala, deci datoriile si accesoriile se vor vedea acolo.
Depun doar cei care au sume de plata in sold la 31.12.2010 si nu au fost achitate pana la 31.01.2011.
camicami a scris:

Depun doar cei care au sume de plata in sold la 31.12.2010 si nu au fost achitate pana la 31.01.2011.


Din lege nu reiese asa ceva.
Conform Ordinului,in declaratie se trec doar sumele restante neachitate pana la 31 ianuarie 2011 si sumele de recuperat pentru cei care au depus cereri de recuperare a sumelor care exced obligatiei de plata la fondul de 0,85%.
Daca stau si intorc pe toate partile ordinul:

"privind contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate aflată în sold la data de 31 decembrie 2010 şi neachitată până la data de 31 ianuarie 2011, inclusiv accesoriile aferente pe ani fiscali şi soldul sumelor de recuperat de la bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate"

Ar reesi ca, cei care au sold..............=D>

Dar nu se prevede in mod expres ca cei cu 0 nu mai depun. Si la noi.........ca la nimeni...........

Alte discuții în legătură

Declaratie inventar concedii medicale EUROC EUROC daca nu am avut in sold nimic la 31 ianuarie ,si am de recuperat de la fnuass,dar nu a fost depusa cerere de restituire ,cum fac declaratia? In declaratie la ... (vezi toată discuția)
Cum sa depun declaratia de inventar? kzst kzst Din motive administrative, contabila a placat de la firma, si eu trebuie sa depun declaratiile...dar cum sa depun declaratia de inventar, daca in balanta nu am ... (vezi toată discuția)
Declaratie inventar contributia concedii si indemnizatii marilenam marilenam 1. Stie cineva care este modalitatea practica de completare si depunere a acestei declaratii? 2. Nu gasesc decat un fisier pdf care poate fi completat doar ... (vezi toată discuția)