Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PENSIONAR SI ANGAJAT, INFIINTEAZA O INTREPRINDERE ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PENSIONAR SI ANGAJAT, INFIINTEAZA O INTREPRINDERE INDIVIDUALA

Buna ziua,
Sotul meu este pensionar, lucreaza cu program de 4 ore si urmeaza sa infiinteze o II, cu profil SSM-PSI, la care ma va angaja si pe mine, obligati fiind de HG 955/2010.
( lucratorul desemnat trebuie sa aiba CIM de 8ore)
Am citit tot ce se poate despre contributiile care trebuiesc platite, pana am ametit si nu mai inteleg nimic!:-/
Va rog sa ma luminati si sa-mi spuneti si mie in conditiile date ce este obligatoriu de plata !
As mai vrea sa stiu daca sumele platite dar si cele aferente unui CIM ( salariu, cas, impozit, somaj etc.) sunt deductibile.
Va multumesc.
Titularul de II plateste contributie de sanatate, fiind salariat, nu plateste CAS pt pensie, dar plateste contributie sanatate 5,5% din venitul net.
Pt salariat cotele de contributii de asigurari sociale pentru anul 2011 sunt:
1. Pentru angajator:
- contributia de asigurari sociale datorata de angajator - 20,8%;
- contributia datorata de angajator in functie de clasa de risc, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare - intre 0,15 si 0,85%, aplicate asupra veniturilor brute realizate lunar;
- contributia de asigurari de sanatate datorata de angajator, potrivit art. 258 din Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare - 5,2%;
- contributia pentru concedii si indemnizatii datorata conform art. 4 alin. (1) din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile si completarile ulterioare - 0,85%;
- contributia datorata de angajatori la bugetul asigurarilor pentru somaj, conform art. 26 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare - 0,5%;
- contributia datorata de angajator la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale, potrivit art. 7 alin. (1) din Legea nr. 200/2006, cu modificarile ulterioare - 0,25%.
2. Pentru angajat:
- contributia individuala de asigurari sociale datorata - 10,5%;
- contributia individuala de asigurari de sanatate datorata potrivit art. 257 din Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare - 5,5%;
- contributia individuala datorata la bugetul asigurarilor pentru somaj, conform art. 27 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare - 0,5%;