avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PENSIONAR SI ANGAJAT, INFIINTEAZA O INTREPRINDERE ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PENSIONAR SI ANGAJAT, INFIINTEAZA O INTREPRINDERE INDIVIDUALA

Buna ziua,
Sotul meu este pensionar, lucreaza cu program de 4 ore si urmeaza sa infiinteze o II, cu profil SSM-PSI, la care ma va angaja si pe mine, obligati fiind de HG 955/2010.
( lucratorul desemnat trebuie sa aiba CIM de 8ore)
Am citit tot ce se poate despre contributiile care trebuiesc platite, pana am ametit si nu mai inteleg nimic!:-/
Va rog sa ma luminati si sa-mi spuneti si mie in conditiile date ce este obligatoriu de plata !
As mai vrea sa stiu daca sumele platite dar si cele aferente unui CIM ( salariu, cas, impozit, somaj etc.) sunt deductibile.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 12:57, 3 Februarie 2011
Titularul de II plateste contributie de sanatate, fiind salariat, nu plateste CAS pt pensie, dar plateste contributie sanatate 5,5% din venitul net.
Pt salariat cotele de contributii de asigurari sociale pentru anul 2011 sunt:
1. Pentru angajator:
- contributia de asigurari sociale datorata de angajator - 20,8%;
- contributia datorata de angajator in functie de clasa de risc, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, cu modificarile si completarile ulterioare - intre 0,15 si 0,85%, aplicate asupra veniturilor brute realizate lunar;
- contributia de asigurari de sanatate datorata de angajator, potrivit art. 258 din Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare - 5,2%;
- contributia pentru concedii si indemnizatii datorata conform art. 4 alin. (1) din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile si completarile ulterioare - 0,85%;
- contributia datorata de angajatori la bugetul asigurarilor pentru somaj, conform art. 26 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare - 0,5%;
- contributia datorata de angajator la Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale, potrivit art. 7 alin. (1) din Legea nr. 200/2006, cu modificarile ulterioare - 0,25%.
2. Pentru angajat:
- contributia individuala de asigurari sociale datorata - 10,5%;
- contributia individuala de asigurari de sanatate datorata potrivit art. 257 din Legea nr. 95/2006, cu modificarile si completarile ulterioare - 5,5%;
- contributia individuala datorata la bugetul asigurarilor pentru somaj, conform art. 27 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare - 0,5%;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie fond sanatate iulia-simona iulia-simona In anul 2007, contributia la fd de sanatate asigurati (art 257 din L95/2006) era de 6,5%. Legea bugetului de stat pt anul 2008 (L 388/31.12.2007 art 9) a ... (vezi toată discuția)
Modificari cu 01.01.2009 ContSters70070 ContSters70070 Salariul minim pe economie s-a majorat incepand cu 01.01.2009 la 600 lei. Stie cineva daca incepand cu 01.01.2009 se modifica ceva la contributii? Va ... (vezi toată discuția)
Contributii 2008 ContSters60781 ContSters60781 Ar putea cineva sa ma ajute cu o lista cu procentele pentru toate contributiile salariale pentru angajator si angajat, incepand cu 1 dec 2008 ? (nu numai ce ... (vezi toată discuția)