avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hotarari definitive in penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hotarari definitive in penal

Vreau sa va intreb de ce in penal exista NUMAI hotarari definitive de condamnare si NU hotarari definitive si irevocabile? Ma intereseaza argumentarea.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:19, 4 Februarie 2011
Ce se sa revoce la o sentinta penala?
In civilse poate revoca o sentinta,in penal nu are cum.

REVOCÁRE, revocări, s.f. 1. Acțiunea de a revoca și rezultatul ei; revocație. 2. (Jur.) Desfacere unilaterală a unui act prin manifestarea de voință a persoanei care l-a făcut. ♦ Desfacere a unui act juridic în cazurile prevăzute de lege. 3. Act prin care organul de stat competent hotărăște încetarea calității sale de membru într-un organ ales. ♦ Retragere de către alegători a mandatului încredințat unei persoane de a-i reprezenta în organele de conducere ale statului. – V. revoca.
Cam nejuridic... dar va multumesc pentru efort...
Nu am o memorie de elefant dar nu imi aduc aminte sa existe o argumentare.
Chiar daca ar exista nu cred ca ar avea eficienta practica.
In penal,hotararea din apel se considera definitiva dar nu se pune in executare.
Se are in vedere prezumtia de nevinovatie si existenta posibilitatii casarii hotararii ori trimiterea spre rejudecare si sa nu fie omul arestat aiurea.

In civil...Dumnezeu cu mila...

Poate ca banii nu au valoare...c doar numarul lor...
Revocarea reprezinta inlaturarea efectelor actului juridic civil, datorita ingratitudinii manifestate
de cel gratificat sau a neexecutarii culpabile a unor sarcini asumate.

In penal,nu se poate inlatura efectele unui act civil.
De exemplu,o donatie,se poate revoca in instanta civila,nicidecum in penal.
Nu cred ca aceasta ar fi explicatia dar in penal este adevarat ca revizuirea se poate cere oricand fara a exista un termen.

Alte discuții în legătură

Hotarare judecatoreasca bep bep Stie cineva daca mereu s-a pus pe hotararile judecatoresti stampila cu definitiv si irevocabil in momentul in care au trecut termenele de apel/recurs? Sau au ... (vezi toată discuția)
Interpretare sentinta penala Eusebiu Tapuc Eusebiu Tapuc Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu cat mai multe detalii pentru a intelege cat mai exact sentinta ce mi-a fost data. acest 1 an ramane in cazier, dispare ... (vezi toată discuția)
Model intampinare la contestatie executare silita mariosms mariosms Buna ziua, As avea o rugaminte. Ma poate ajuta cineva cu un model sau cu cateva linii directoare in ceea ce priveste intampinarea la executarea ... (vezi toată discuția)