Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit depunere declaratie 100 cu zero
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

depunere declaratie 100 cu zero

buna seara,
am depus declaratia 100 cu zero pt trim 4, tot anul am avut pierdere si am platit imp minim pe 3 trim... in acest caz trebuie sa fac doua decl 101 cu depunere la 25.02.2011 ?
in circulara de la anaf se spune ca doar cei care au avut imp minim fac doua declaratii dar sunt cazri cand ai in trimestre si forfetar de plata si imp pe profit...acestia trebuie sa depuna o singura declaratie? eu asa am inteles sau nu?
multumesc anticipat pt raspuns
Da ,trebuie sa faceti doua D.101.Numai cei care au avut de plata in fiecare trimestru impozit 16% si astfel nu au platit in nici un trim.impozit minim intocmesc o singura D.101 ptr.2010
multumesc Cami... dar ce solutie aplic atunci cand in cele 3 trim. am avut si imp minim de plata si impozit profit... atunci cate declaratii se fac si cu ce termen....cineva mi-a spus de la adm. financiara ca trebuie sa fac doar una singura pana la 25.04.2011.
Exista o nota a MFP care clarifica aceste aspecte,astfel ca:
-depun 2 decl.101 contribuabilii care au fost obligati la plata efectiva a impozitului minim cel putin intr-unul din cele 3 trimestre aferente perioadei ian-sept.,doar in cazul acestora rezultand diferente de plata sau de recuperat a impozitului.
-contribuabilii care au datorat NUMAI impozit pe profit pe intreg anul 2010.depun o singura D.101 pe intreg anul.
Asadar ,in cazul tau depui doua 101,cu termen 25.02.2001,daca nu ai declarat impozit pentru trim.4 in D.100.
Daca ai declarat in D.100 ptr.trim 4 o suma egala cu impozitul la nivelul trim.3,atunci depui D.101 ian-febr. la 25.11.2011,iar a doua D.101 la 25.04.2011.
Scuze,rectific ultimul aliniat :
Daca ai declarat in D.100 ptr.trim.4 o suma egala cu impozitul la nivelul trim.3,atunci depui D.101 ian-sept. la 25.02.2011,iar a doua D.101 la 25.04.2011.
camicami a scris:

Exista o nota a MFP care clarifica aceste aspecte,astfel ca:
-depun 2 decl.101 contribuabilii care au fost obligati la plata efectiva a impozitului minim cel putin intr-unul din cele 3 trimestre aferente perioadei ian-sept.,doar in cazul acestora rezultand diferente de plata sau de recuperat a impozitului.
-contribuabilii care au datorat NUMAI impozit pe profit pe intreg anul 2010.depun o singura D.101 pe intreg anul.
Asadar ,in cazul tau depui doua 101,cu termen 25.02.2001,daca nu ai declarat impozit pentru trim.4 in D.100.
Daca ai declarat in D.100 ptr.trim 4 o suma egala cu impozitul la nivelul trim.3,atunci depui D.101 ian-febr. la 25.11.2011,iar a doua D.101 la 25.04.2011.

Imi puteti indica exact un numar si o data a Notei ANAF-ului (sau Ordin ce o fi el), care clarifica cine si cum depune o singura D101 pentru 2010?
Asa am citit si eu, dar nu stiu unde sa gasesc "reglementarea" cu numar si data.
Mi-ar fi de mare folos daca imi puteti spune.

Problema mea este urmatoarea: Societatea mea a fost suspendata din 2009. In iulie 2010 am reluat activitatea, astfel ca la 30.09.2010 am declarat impozit pe profit prin D100 impozit de 2600 lei (forfetarul fiind 550 lei pe trimestru). La 31.12.2010 nu am declarat nimic la impozit pe profit, urmand ca sa depun D101 pana la 25.02.2011.
Am depus o singura D101 pentru perioada 01.01.-31.12, iar functionara de la ghiseu, aproape ca mi-a aruncat-o in ochi, spunandu-mi ca nu e corect. I-am explicat ca am citit ceva emis de ANAF in sensul asta, dar mi-a replicat "nu stiu ce si unde ati citit, dar eu va primesc declaratia asa si va voi trimite notificare de declaratie intocmita eronat si veti veni apoi cu cele 2 declaratii, dar va fi prea tarziu si veti primi si amenda".
As vrea sa pot lista nota ANAF-ului si sa merg sa-i demonstrez ca nu am procedat asa doar dupa un "vis de noapte".
Multumesc!
Dida_Calita, utilizator