Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratie 100 trim 4 depusa pe 0
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratie 100 trim 4 depusa pe 0

Buna ziua
Este gresit daca am depus declaratia 100 pe 0 la trim 4 in conditiile in care in primele 3 trim s-a platit impozit minim, iar trim 4 a fost pierdere?
Mentionez ca ex financiar se definitiveaza la 25.02.2011.
Va multumesc
Asa am depus si eu . daca ex se definitiveaza la 25 feb e ok , daca faceai la 25 aprilie nu era bine :)
As mai avea o intrebare
E prima data cand fac declaratia 101 si nu stiu daca am completat-o bine.
Am urmatoarea situatie:
primele 3 trim am platit impozit minim: 4785;
profit impozabil: 571 lei
pierdere din anii precedenti: 28764 lei
deci pierdere fiscala de 28193 lei

La sectiunea C pentru declaratia 101- pt per 01.01-30.09
am completat urmatoarele:
rd 2 - impozit minim - 4875 lei
rd 3 - impozit profit datorat - 0 lei
rd 5 - impozit profit declarat in 100 - 4875 lei
rd 7 - diferenta de recuperat - 4875 lei

Va multumesc
Cu stima
Va multumesc pentru raspuns Dna Mariralu, sunt incepatoare si n-as vrea sa incep cu stangul.
Nu este bine!
Daca definitivati ex pina in 25.02.2011 nu trebuia aleasa deloc in decl 100 a lunii dec obligatia "imp profit". Se depune 101 pina in 25.02.2011.

Daca definitivati ex pina in 25.04.2011 se declara si platea inca o data trimestrul III. Se depune 101 pina in 25.04.2011.

Din pacate, decl dvoastra din dec cu 0 este eronata si nu poate fi anulata, poate fi modificata numai de la 0 la imp trim III. Datorati insa penalitati pt suma trim III din 25.01.2011 pina la data depunerii declaratiei 101.

In ceea ce priveste decl 101, nu stiu cum va iesit impozit de recuperat.

Dvoastra trebuie sa faceti 2 decl 101, una pe per ian-sept 2010 si una pt per oct-dec 2010.
Cea pe perioada ian-sept nu trebuie sa aiba nimic la rindul C6 si C7.
Cea din per oct-dec 2010 depinde de cum veti proceda cu decl 100 a lunii dec.
t.simona, utilizator
Va multumesc pentru raspuns Dna Simona, am inteles unde am gresit la declaratia 101.
Deci singura sansa este sa fac rectificativa la declaratia 100 de la 0 la impozit minim?
Nu exista nici o alta posibilitate ca sa depun ambele 101 pana la 25.02.2011.?