Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratie 100 trim 4 depusa pe 0
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratie 100 trim 4 depusa pe 0

Buna ziua
Este gresit daca am depus declaratia 100 pe 0 la trim 4 in conditiile in care in primele 3 trim s-a platit impozit minim, iar trim 4 a fost pierdere?
Mentionez ca ex financiar se definitiveaza la 25.02.2011.
Va multumesc
am facut rectificativa la 100 cu impozitul minim si acum am in declaratia 101 pentru ultimul trimestru din 2010 urmatoarele:

rd 1 - impozit profit anual - 0 (in trim 4 societatea are pierdere)
rd 2 - impozit minim - 0
rd 3 - impozit profit datorat -0
rd 5 - impozit profit declarat - 1625
rd 7 - impozit profit de recuperat - 1625

Va rog din suflet daca puteti sa-mi spuneti daca am completat-o corect
Multumesc mult

Da, declaratia pentru trimestrul IV este completata bine in conditiile in care ati facut rectificativa la declaratia 100 cu termen de depunere 25.01.2011.
interesant eu am luat si fisa platitorului la 31 ian si tot era ok la firma ..poate nu am inteles eu pb ... am depus la 25 ian . cu 0 pt ca eram pe pierdere urmand sa inchid ex la 25 02.2011, deci am intrebat atunci si la finante si mi-au spus ca e bine , chiar mi-au mentionat ca daca doresc sa inchid la 25.04.2011 atunci trebuie sa trec suma de la trim 3 si sa o si achit .
@ASKIM3GET are urmatoarea situatie:
- a depus eronat D100 in ianuarie (pentru trim IV), cu impozit 0; in acest caz nu era o problema daca D101 aferenta perioadei 01.10.2010 - 31.12.2010 o depunea pana pe 25.02. si tot pana la aceasta data platea si impozitul (daca era cazul) care reiesea din completarea D101; fiind pe pierdere, inteleg ca nu avea impozit de plata.
- dupa depunerea D100 din ianuarie cu impozit 0, @ASKIM3GET a depus rectificativa la aceasta declaratie in care a declarat un impozit egal cu impozitul pe trimestrul III; in aceste conditii, are dreptul sa depuna D101 pana pe 25.04., dar avand in vedere ca termenul de plata al impozitului declarat prin D100 si corectat prin rectificativa a fost 25.01., se vor calcula majorari de intarziere incepand cu data de 25.01. pana la data platii acelui impozit sau pana la data depunerii D101 (in care apare ca este pe pierdere).