Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vreau sa divortez !!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vreau sa divortez !!!

buna ziua, as dorii mai multe sfaturi, cum as putea sa divortez, sunt cu sotul meu de 5 ani si acum 3 ani ne-am casatorit. avem 2 fetite cu varstele de 1 an si 7 luni respectiv 3 ani. problemele noastre au inceput acum 2 ani cand din cauza unei rate f mare pt locuinta ne certam zilnic. mentionez ca rata care am facut-o o avem si acum si este in valoare de 2000 lei , am facut 4 persoane cu ipoteca pe apartamntul socriilor mei. motivul pentru care vrea sa divortez este unul destul de intemeiat, sotul meu a inceput sa ma loveasca si sa ma stranga de gat , lucruriile astea le face chiar si in fata copiilor, in concluzie vreau neaparat sa divortez. as vrea sa stiu daca legea ma va obliga sa raman in casa cu el pana cand voi avea actele de divort in mana. eu as vrea sa plec din locuinta actuala la parintii mei cu tot cu copii. va rog sa imi raspundeti la intrebarii sunt disperata. multumesc anticipat
Mergeti la un mediator in zona dumneavoastra. Mediatorul va va ajuta sa rezolvati toate problemele dumneavoastra (divort, incredintarea minorilor, pensia de intretinere, partaj, pastrarea numelui sau revenirea la cel initial) intr-un timp extrem de scurt, cu costuri minime si fara "spectatorii" din salile de judecata. Profitati de noile prevederi legale.
legea nu va poate obliga sub nici o forma sa ramaneti in acelasi imobil cu sotul.
Luati copii si plecati. Depuneti imediat o plangere penala impotriva sotului iar daca inca exista urme vizibile pe corpul dumneavoastra mergeti si obtineti de urgenta un certificat medico-legal care sa le ateste, probabil veti avea mare nevoie de el in timpul divortului.
din cate am mai discutat cu un viitor avocat, mi-a spus ca plecatul de acasa cu copii inseamna parasire de domiciliu si sunt sanse f mari sa raman fara copii. multumesc pentru raspuns
daca sfatul avocatului a fost sa ramaneti in domciliul unde sunteti pasibila de a fi stransa de gat va sfatuiesc la modul cel mai sincer sa il inlocuiti
imi puteti spune cat ar putea dura divortul, aproximativ. sotul meu nu doreste sa divortam si ma ameninta cu moartea sau in cel mai rau caz imi zice ca se va sinucide. rata pe care o avem , ma gandesc eu ca se va impartii la 4!? am foarte multe nelamuriri si prea putin timp ca sa le pot rezolva