Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este procedura de a debloca un post de munca daca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este procedura de a debloca un post de munca daca angajatul pe care l-am trimis in somaj nu vrea sa mai vina ?

Am trimis in somaj un angajat acum cateva luni iar cand l-am chemat inapoi nu a mai vrut sa vina la munca.
Ce pot sa fac ca sa imi deblochez postul ca sa pot angaja pe altcineva?
A fost concediere individuala? Daca da, puteti face angajare. In cazul concedierilor colective aveati obligatia sa rechemati salariatul dar si atunci, daca refuza locul de munca prin raspuns scris, puteti angaja alta persoana.
faceti un proces-verbal din care sa reiasa argumentat legal , asta. Ar fi indicat sa apelati la un specialist sa vi-l redacteze sa nu aveti probleme ulterioare
dobremod a scris:

Am trimis in somaj un angajat acum cateva luni iar cand l-am chemat inapoi nu a mai vrut sa vina la munca.
Ce pot sa fac ca sa imi deblochez postul ca sa pot angaja pe altcineva?

Situatia este simpla, daca concedierea a fost individuala nu este necesar sa oferiti postul persoanei concediate. Daca concedierea a fost colectiva solicitati refuzul scris fostului angajat si angajati alta persoana.
adelaida_07, utilizator
Eu stiam ca in conditiile in care l-am concediat, imi blochez postul si nu pot angaja pe altcineva timp de 1 an pe acel post decat pe angajatul pe care l-am concediat.
Pe de alta parte, credeam ca trebuie sa anunt AMOFM ca el refuza sa se intoarca la munca pe postul respectiv si astfel imi deblochez postul.
Daca el s-a angajat in alta parte, nu se deblocheaza automat postul? Sau mai exista si alte formalitati?
Am concediat 3 persoane dar decizia de incetare CIM a fost individuala.
Angajati pe cine doriti nu trebuie sa faceti nici o formalitate.