Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... penalizarea la pensia anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

penalizarea la pensia anticipata partiala

Buna seara,
Sunt nascuta in sept. 1955.Indeplinesc conditiile de iesire la pensie anticipata partiala.Am un stagiu de cotizare de 33 ani si 5 luni in conditii normale ,fara stagiu asimilat. As dori sa aflu cu cat voi fi penalizata in cazul iesirii acum la PAP,dat fiind faptul ca am depasit stagiul de cotizare cu trei ani.
Va multumesc!
Penalizarea pentru 55 luni de anticipare este de 41,25% pe toata durata lor.Numai are nici o importanta depasirea stagiului complet,decat daca il faceati cu 8 ani.