Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... telefonia mobila - termen de prescriptie pentru plata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

telefonia mobila - termen de prescriptie pentru plata datoriilor

Buna ziua
Am si eu o intrebare:acum 3 ani si jumatate am luat un abonament la orange si nu l-am mai platit ,intrebarea mea este daca exista un termen in care se prescrie sau cam asa ceva :D adica daca trece 5 ani mai poate sa imi faca ceva ?
Multumesc anticipat
Daca "trece" 3 ani se prescrie.
Doar ca ei vor incerca sa isi recupereze banii, de principiu creanta se vinde catre o firma de recuperare, care va va stresa cu scrisori, mesaje si altele de genul acesta. Nu cedati, nu recunoasteti datoria, nu faceti nici o plata, chiar partiala pt ca va va repune in termenul de prescriptie si va pot executa silit.
Succes!
adutescu a scris:

Daca "trece" 3 ani se prescrie.
Doar ca ei vor incerca sa isi recupereze banii, de principiu creanta se vinde catre o firma de recuperare, care va va stresa cu scrisori, mesaje si altele de genul acesta. Nu cedati, nu recunoasteti datoria, nu faceti nici o plata, chiar partiala pt ca va va repune in termenul de prescriptie si va pot executa silit.
Succes!

Acest principiu se aplica si la credite ptr nevoi personale fara girant sau ipoteca ?
banuiesc ca intre timp societatea de telefonie mobila v-a mai contactat ori v-a mai trimis adrese ca le sunteti dator ori eu stiu ca termenul de prescriptie incepe sa curga de la efectuarea ultimului act prin care erati anuntat ca le sunteti dator .
mai intrebati
succes
jhon.rapidistu a scris:

adutescu a scris:

Daca "trece" 3 ani se prescrie.
Doar ca ei vor incerca sa isi recupereze banii, de principiu creanta se vinde catre o firma de recuperare, care va va stresa cu scrisori, mesaje si altele de genul acesta. Nu cedati, nu recunoasteti datoria, nu faceti nici o plata, chiar partiala pt ca va va repune in termenul de prescriptie si va pot executa silit.
Succes!

Acest principiu se aplica si la credite ptr nevoi personale fara girant sau ipoteca ?

Termenul exista dar se calculeaza si aplica altfel...
jhon.rapidistu a scris:
Acest principiu se aplica si la credite ptr nevoi personale fara girant sau ipoteca ?

Da. Doar ca spre deosebire de firmele de telefonie mobila, carora le mergea bine acum cativa ani si nu se prea interesau de recuperarea creantelor mici, bancile nu prea permit sa intervina prescriptia. Sigur nu vor astepta 3 ani si vor trece la executarea silita.