Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriere datorie banca / fima recuperari
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriere datorie banca / fima recuperari

Buna ziua!
M-ar interesa in cat timp se prescrie o datorie catre banca ? firma recuperari creante. Mentionez ca ultima rata platita / ultima legatura cu banca (telefon, semnat pentru primirea oricarui document) a fost in august 2011. Datoria se prescrie in 3 ani de la ultima plata a unei rate sau... ? Mentionez ca au emis o notificare preliminara executarii silite daca nu achit la inceputul acestei luni.
Va multumesc!
Teoretic termenul general de prescriptie este de 3 ani
Acest temen insa se intrerupe si se reia automat daca creditorul incheie acte si actiuni cu scopul recuperarii creditilui nerambursat
3 ani de la data declararii scadentei creditului.

De la cine ati primit notificarea ?
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
buna ziua
mama a luat un credit de nevoi persoanele in 2007,anul acesta a primit de la un executor propriere pe salariu,este corect?nu se prescrie in 3 ani?in tot acest timp n a primit o notificare
Trebuie sa ii opreasca banii sau nu?
Va multumesc