Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... studii superioare de scurta durata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

studii superioare de scurta durata

absolventii de facultate de 3-4 ani, respectiv ciclul I Bologna, sunt considerati cu studii superioare de scurta durata?
Poate are cineva curiozitatea sa citeasca legea 288/2004, in care spune ca invatamantul superior din Romania este organizat astfel:
- studii universitare de licenta
- studii universitare de masterat
- studii universitare de doctorat
iar art. 16 din aceeasi lege spune ca invatamantul superior de scurta durata intra in lichidare sau se reorganizeaza in studii universitare de licenta.
In acest moment nu mai exista in legislatia din Romania sintagma de "invatamant superior de scurta durata" nici "invatamant superior de lunga durata" si nici vreo lege care sa echivaleze fostul SSD cu ciclul I Bologna (pana si legea 284/2010 spune ca, la bugetari, absolventii ciclului I Bologna se salarizeaza la nivel de studii superioare).
Si nici in legea 1/2011 (Legea educatiei nationale) nu am vazut altceva...poate ma contrazice cineva cu argumente...

Poate are cineva curiozitatea sa citeasca legea 288/2004, in care spune ca invatamantul superior din Romania este organizat astfel:
- studii universitare de licenta
- studii universitare de masterat
- studii universitare de doctorat
iar art. 16 din aceeasi lege spune ca invatamantul superior de scurta durata intra in lichidare sau se reorganizeaza in studii universitare de licenta.
In acest moment nu mai exista in legislatia din Romania sintagma de "invatamant superior de scurta durata" nici "invatamant superior de lunga durata" si nici vreo lege care sa echivaleze fostul SSD cu ciclul I Bologna (pana si legea 284/2010 spune ca, la bugetari, absolventii ciclului I Bologna se salarizeaza la nivel de studii superioare).
Si nici in legea 1/2011 (Legea educatiei nationale) nu am vazut altceva...poate ma contrazice cineva cu argumente...

salarizarea pentru studii superioare poate fi cf Contract colectiv de munca fata de salariul minim :
-coeficient 1.5 pentru studii superioare de scurta durata si
-coeficient 2 pentru studii superioare de lunga durata
cf legii Educatiei nationale la art 145 alin (2)
"diploma de absolvire sau de licenta a absolventilor invatamintului superior de lunga durata din perioada anterioara aplicarii celor trei cicluri de tip Bologna este echivalenta cu diploma de studii universitare de master in specialitate",
deci rezulta ca absolventii fara master pot fi considerati cu studii sup de scurta durata ,coeficient pentru stabilirea salariului 1.5xsalariul minim brut